PHM budou mít v Evropě nové značení

Trh s palivy pro auta v celé Evropské unii čeká v roce 2017 úprava značení pohonných hmot. Důvodem jsou časté záměny paliva kvůli různým názvům.

 Natankovat benzín místo nafty a naopak je velká komplikace doma, natož v zahraničí. Benzín proto bude nově označen nálepkou s kroužkem a nápisem E5, E10 nebo E85. Nafta bude na stojanech značena písmenem B ve čtverci s číslicemi 7, 10, 20, 30 a 100. Nová identifikace paliv taky zvyšuje informovanost řidičů o podílu biosložky v palivu. Ekologická paliva dostanou do znaku kosočtverec s nápisy CNG, H2, LNG a LPG.

Změna i na víčkách palivových nádrží

Nová identifikace bude povinná na stojanech čerpacích stanic i na víčku nádrže nově vyrobených aut. Evropská unie ale nechává i možnost dublovat obě značení, tedy mít u nového značení i současné. A to bude alespoň po přechodnou dobu nejčastější řešení změny. Takže v praxi přibude ke stávajícímu označení paliv nově čtverec, kolečko nebo kosočtverec.

Jan Říha

Jako motoristický expert začal pracovat v roce 1994 v redakci Motožurnálu Českého rozhlasu. Později se stal vedoucím jeho motoristické i dopravní redakce (Zelená vlna), které vedl až do jara 2017, kdy přijal nabídku na šéfredaktora webů iSUV, AutoECO a SUV magazínu. Jako reportér se zúčastnil soutěžních expedic Camel trophy 96´ a 97´ na Borneu a v Mongolsku. V roce 2005 se v roli novináře poprvé zúčastnil Rallye Dakar. Od té doby v jejím konvoji nechyběl v žádném z dalších ročníků.

Jan Říha has 52 posts and counting. See all posts by Jan Říha