Kombi Kia Optima Plug-in Hybrid ujede 1120km

Na český trh vstupuje nový model Kia Optima Sportswagon Plug-in Hybrid, který má vylepšený hybridní pohon s dojezdem čistě na elektřinu 62 kilometrů. Oproti Plug-in hybridní verzi sedanu má o 8 kilometrů větší elektrický dojezd.

Optima SW Plug-in Hybrid má snížený aerodynamický odpor

Zásluhu na tom má nárůst kapacity lithium-iontové polymerové baterie o 15% na 11,26 kWh. Nový model se tím zařadil v kategorii vozů Plug-in Hybrid mezi lídry střední třídy. Základem hnacího řetězce je zážehový čtyřválec 2,0 GDI o výkonu 156 koní. Ve spolupráci s elektromotorem má systém výkon 205 koní při 6000 ot/min. Auto umí zrychlit z 0 na 100 km/h za 9,7 sekundy a jede maximální rychlosti 192 km/h. Díky kombinaci úsporného benzínového motoru a výkonného elektromotoru produkuje model (v kombinovaném cyklu NEDC) emise na úrovni 33 gramů CO2 na kilometr jízdy.

Designem k úsporám

Zavazadelník má objem 440 litrů

Optima Sportswagon Plug-in Hybrid prošla podobně jako Plug-in hybridní sedan řadou designových úprav, které zlepšují aerodynamické vlastnosti vozu. Ať už jde o optimalizaci designu předních a zadních nárazníků a novou aerodynamickou clonu s aktivními lamelami v masce chladiče, nebo specifická 17″ kola z lehkých slitin. Samozřejmostí jsou nejmodernější technologie zvyšující účinnost bateriového modulu, jakými jsou nejnovější a dosud nejúčinnější systém rekuperace kinetické energie i vyspělý systém topení, větrání a klimatizace (HVAC), který umožňuje ventilaci vzduchu jen směrem k řidiči ve prospěch úspory elektrické energie.

Promyšlená integrace výkonné baterie pod podlahou zavazadelníku minimálně omezuje jeho velikost. Kufr má základní objem 440 litrů. Kia Optima Sportswagon Plug-in Hybrid tak nabídne oproti Plug-in hybridní verzi sedanu o 133 litrů víc místa pro náklad.

Jen v top výbavě

Na českém trhu je vlajková loď Optima Sportswagon Plug-in Hybrid k dispozici v jediné a to v nejvyšší úrovni výbavy Premium za cenu 1 199 980 Kč. Ta mimo jiné zahrnuje 17″ kola z lehkých slitin s pneumatikami 215/55, full LED světlomety s funkcí Dual bending, prémiovou soustavu 10 reproduktorů Harman Kardon o výkonu 590 W i kožená vyhřívaná přední i zadní sedadla a ventilovaná a elektricky nastavitelná přední sedadla. V nabídce nechybí ani nejmodernější technologie na podporu řízení. Kia dává na vůz včetně bateriového modulu sedmiletou zárukou s omezením na 150 tisíc kilometrů po prvních 3 letech.

 

Jan Říha

Jako motoristický expert začal pracovat v roce 1994 v redakci Motožurnálu Českého rozhlasu. Později se stal vedoucím jeho motoristické i dopravní redakce (Zelená vlna), které vedl až do jara 2017, kdy přijal nabídku na šéfredaktora webů iSUV, AutoECO a SUV magazínu. Jako reportér se zúčastnil soutěžních expedic Camel trophy 96´ a 97´ na Borneu a v Mongolsku. V roce 2005 se v roli novináře poprvé zúčastnil Rallye Dakar. Od té doby v jejím konvoji nechyběl v žádném z dalších ročníků.

Jan Říha has 52 posts and counting. See all posts by Jan Říha