Bentley chystá luxusní Plug-in hybrid

Na rozdíl od konkurenčního Rolls-Royce, který do budoucna plánuje čistě elektrický model, vytasilo Bentley prototyp prvního luxusního plug-in hybridního SUV Bentayga. Podle výrobce se ho dočkáme už příští rok.

Bentley Bentayga

Hybrid z domácí líhně

Podle dostupných informací by si mělo elektrické pohonné ústrojí Bentley pro Bentaygu vypůjčit od Porsche Cayenne S E-Hybrid. Tímto tahem si Volkswagen Group vytvoří konkurenci ve vlastním domě, protože obě auta budou v podobné cenové relaci. Nicméně zákazníci obou značek mají přece jen rozdílené zaměření i vkus. Kombinace přeplňovaného benzínového třílitrového šestiválce a elektromotoru by měla znamenat výkon zhruba 415 koní. Vývojáři hybridního Bentley budou pravděpodobně čerpat z aktuálních zkušeností s evropským modelem Audi Q7 e-tron TDI Quattro. Nicméně se dieselového motoru v hybridu s okřídleným logem „B“ nejspíše nedočkáme.

Karoserie téměř beze změn

Elektrický bratr na cestě

Na fotografiích prototypu nevidíme žádné výrazné exteriérové změny. Vypadá to, že se Bentley vydá podobnou cestou jako BMW. Zdali přijde i plně elektrická verze SUV Bentayga, je prozatím ve hvězdách. Dříve se výrobce nechal slyšet, že jejich druhé a menší SUV bude naopak čistý elektromobil. Za předpokladu naplnění těchto plánů, nejspíš nebude automobilka konkurovat sama sobě v segmentu luxusních SUV. Menší bratr Bentaygy, převlečený Audi e-tron SUV, se chystá vstoupit na trh už příští rok. Stejně jako sesterská automobilka Audi má také Bentley plány na hybridizaci svých současných modelů. V blízké budoucnosti se tedy objeví hybridní Continental GT Coupe a Convertible, Flying Spur i Mulsanne.

Hybridní pohon si půjčí od Porsche

Konkurence zatím mlčí

Přímý rival Rolls-Royce elektrifikaci svých stávajících aut v nejbližší době nechystá. Místo toho chce anglická automobilka vlastněná BMW počkat, dokud nebude moci svým zákazníkům nabídnout plný elektrický luxus bez kompromisů, což ještě vyžaduje technologický vývoj akumulátorů. Luxusní značka jen uvedla, že prohlášení ohledně elektromobilu zveřejní, až pro něj dozraje čas.

Jan Majurník

Jako jediný důstojný dopravní prostředek uznává automobil jakéhokoliv druhu. Už od získání řidičského průkazu se začal podílet na tvorbě článků a videí s motoristickou tématikou. Miluje alternativní pohony, elektromobily, pickupy, nejmodernější asistenční systémy a cestování po Evropě v různých autech. Jeho specialitou jsou i domácí ruské vozy a různé speciály do extrémních podmínek.

Jan Majurník has 124 posts and counting. See all posts by Jan Majurník