Němci učí Brity nabíjet elektromobily z pouličních lamp

S rostoucím zájmem o elektromobily je nutné vybudovat dostatek nabíječek pro obsloužení všech vozidel. Nákladná investice v podobě dobíjecích stanic s vyhrazenými parkovacími místy může být brzo vytlačena prostým řešením – pouliční lampou. Německý projekt se teď rychle rozvíjí ve Velké Británii. Chytré lampy ale najdete i v Praze.

Nabíjecí kabel v ceně

Německá společnost Ubitricity představila světu praktické a efektivní dobíjení z lampy už před dvěma lety, ale nyní rozšířila své inovace do Velké Británie. Tady lidé provozují mnoho elektromobilů a plug-in hybridů, proto mohou být klasické nabíječky rychle obsazeny. Řidiči, kteří mají zájem tuto službu využívat, zaplatí poplatek ve výši 28 500 korun, následně obdrží nabíjecí kabel a právo dobíjení z pouličních lamp se systémem Ubitricity.

Na videu níže průvodce Robert Llewellyn, známý jako postava Krytona ze seriálu Červený trpaslík, podrobně vysvětluje, jak celý systém funguje. Ve videu také vede rozhovor s jedním majitelem Tesly Modelu S, který Ubitricity aktivně využívá. Každý měsíc mu přijde faktura za jeho dobíjení, přičemž za jednu kilowatthodinu zaplatí zhruba čtyři koruny.

Méně je někdy více

Nové LED lampy jsou postupně stavěny kolem památkových oblastí a starších londýnských čtvrtí. Diody spotřebují méně energie, a proto jí více získá uživatel pro svůj vůz. Projekt si získává pozornost široké veřejnosti, protože nabízí za nízkou investici rozsáhlou síť nabíječek pro ekologická auta. Samotná lampa neslouží jako rychlonabíječka, cílí spíše na celodenní nebo noční parkování. Výrobce myslel i na ochranu proti odcizení, jakmile dojde k zahájení nabíjecího procesu, lampa konektor bezpečně uzamkne.

Vzhledem k nárůstu poptávky po elektrických autech, může být tohle efektivní řešení. Čím více budou lidé elektroauta kupovat, tím větší bude nutnost vybudování dostatečné infrastruktury. V budoucnu by se tak nabíjecí lampy mohly objevit i na obyčejném sídlišti.

Kia Optima Plug-in hybrid

Chytré lampy v Praze

Chytré lampy původem od německé společnosti Smight máme i v České republice. Kromě možnosti dobíjení elektroaut i elektrokol umí chytré lampy v Praze monitorovat množství prachových částic, intenzitu hluku a měřit teplotu.  Výsledná data pomáhají určovat kvalitu ovzduší. Nabízí i wi-fi připojení. Na každé lampě se také nachází SOS tlačítko, díky kterému se dovoláte na tísňovou linku 112.

V současnosti jsou v Praze tři chytré lampy, které provozuje společnost PRE. Jedna v Holešovicích a dvě u sídla firmy v ulici Na Hroudě ve Vršovicích. V budoucnu by mělo být lamp mnohem víc.

Přístrojová deska Leafu

Jan Majurník

Jako jediný důstojný dopravní prostředek uznává automobil jakéhokoliv druhu. Už od získání řidičského průkazu se začal podílet na tvorbě článků a videí s motoristickou tématikou. Miluje alternativní pohony, elektromobily, pickupy, nejmodernější asistenční systémy a cestování po Evropě v různých autech. Jeho specialitou jsou i domácí ruské vozy a různé speciály do extrémních podmínek.

jan-majurnik napsal 105 článků.Zobrazit všechny články autora: jan-majurnik