Hybridy jsou v bazarech vzácným zbožím

Zatímco trh s novými hybridními auty u nás strmě roste hlavně díky bohaté nabídce modelů od Toyoty, v bazarech je hybrid vzácností. Přitom stoupá i počet zájemců, kteří by si chtěli pořídit ojeté hybridní auto.

Toyota Prius Plug-in Hybrid

Podle Pavla Foltýna z Auto ESA je největší poptávka po vozech ve stáří tři až pět let. Nabídka takových hybridů je ale na českém trhu téměř nulová. „Bohužel před třemi až pěti lety se v České republice registrace nových hybridů pohybovaly v řádech jednotek kusů. Proto je teď počet hybridních vozidel v nabídce českých inzertních serverů pod hranicí dvou stovek aut, tedy jen pár desetin procenta z celkové nabídky. Jak vyplynulo z našeho průzkumu, čeští zájemci o hybrid tak aktuálně kupují spíš vozy na alternativní paliva, jako je CNG nebo LPG.“

O moc lepší není situace ani v sousedním Německu: „Na největším německém serveru je tento poměr 0,86 procenta z celkového počtu prodávaných vozidel. Tam je to ale v absolutním čísle téměř patnáct tisíc vozidel,“ dodává Pavel Foltýn.

Už zrají nové hybridy pro bazary

Štíhlá silueta modelu Hyundai Ioniq Plug-in Hybrid

V prvním pololetí letošního roku bylo v České republice přihlášeno do provozu 1343 nových hybridů a 155 elektromobilů. Tyto vozy se budou průběžně objevovat na trhu ojetých aut a bazary se na novou situaci budou muset připravit. „Hlavně výstavbou dobíjecích stanic a odborným zaškolením techniků a prodávajícího personálu. Tím spíš, že podle odhadů bylo za prvních šest měsíců letošního roku přivezeno do České republiky ze zahraničí přibližně pět set ojetých vozidel s hybridním pohonem,“ uzavírá Foltýn.