Nový Lexus LC 500h – Účinnější hybridní pohon

Hybridní technologie luxusních vozů Lexus se vyznačuje hladkým chodem, důmyslností a efektivitou.  Jenže pro vývoj hnacího ústrojí nové vlajkové lodi, kupé LC, bylo potřeba něco jiného.

Hybridní střela jménem Lexus LC 500h

Hlavní konstruktér Kodži Sato a jeho kolega Kodži Ošima, který má na starost hybridní hnací ústrojí, se během vývoje shodli, že budoucí pohon musí oslovit skutečné automobilové nadšence.

„Nemohli jsme jednoduše převzít stávající technologii a beze změny ji použít v modelu LC,“ vysvětluje Sato. „Potřebovali jsme vymyslet nový způsob, jak aplikovat celou koncepci hnacího ústrojí s vyvážením síly motoru a elektrické energie, abychom vytvořili něco zcela nového.“

 

 

Zásadní podmínkou bylo, aby měl řidič z hybridu příjemný pocit. Pro Ošimu to znamenalo vytvoření emotivnějšího zvuku, který se bude lépe hodit k akceleraci vozu a snížení pocitu prodlevy, který se může dostavit, když se auto blíží k zatáčce a řidič ubere plyn. Plán obou konstruktérů se vracel přímo k základům a byl v něm využit výzkum, který začal už téměř před deseti lety. Cílem bylo vytvořit hybridní hnací ústrojí, které bude lépe využívat elektrickou energii a posílí výkon všech součástí systému.

Desetistupňová převodovka

Schéma hnacího ústrojí Lexusu LC 500h

O více než osm let později a po mnoha tisících kilometrů zkušebních jízd se zrodil inovativní hybridní systém Lexus Multi Stage, který díky vyššímu krouticímu momentu a novému způsobu využití elektrické energie poskytuje vysoký výkon. Inteligentní využití čtyřrychlostního řadicího zařízení v tomto systému vozidlu LC 500h v podstatě dodává výkon desetistupňové převodové skříně s plynulou změnou rychlostních stupňů, která trvá méně než 100 milisekund. Jde o jeden z nejvyspělejších automobilů současné doby, který rovněž překonal problém s prodlevou akcelerace.

Díky dalším rychlostním stupňům dokáže hnací ústrojí měnit otáčky motoru tak, aby co nejlépe reagovaly na záměry řidiče. Výsledkem je mnohem přirozenější vazba mezi pohybem pedálu a skutečným zrychlováním vozidla. Akcelerace je ihned po startu rychlá a přímočařejší.

Lehčí a efektivnější baterie

Lexus LC 500h oslovuje ostrými rysy i zezadu

Důležitou roli hraje také vyspělá technologie baterie. LC 500h obsahuje lithium-iontové články uspořádané v nové „satelitní“ konfiguraci. Výsledkem je lehčí a kompaktnější baterie s větším výkonem. Hmotnost, která byla ušetřena díky designu baterie, zcela kompenzuje vyšší hmotnost převodového systému Multi Stage Hybrid.

„Na rozdíl od konvenčního hnacího ústrojí, které využívá jen benzínový nebo naftový motor, používá hybridní systém Multi Stage jako hlavní prostředek přenosu energie na kola elektrické motory prostřednictvím jedinečného uspořádání s pokročilou automatickou převodovkou. Díky vysokému krouticímu momentu dodávají elektrické motory energii mnohem rychleji než spalovací motory. To znamená, že model LC 500h s hybridním pohonem okamžitě reaguje a řidičům nabízí hladkou a zábavnou jízdu,“ doplňuje Ošima.