Kia Niro má v ČR nový rekord spotřeby mezi hybridy

Hybridní městský crossover Kia Niro HEV byl oficiálně zapsán do České knihy rekordů jako Nejúspornější hybrid v reálných podmínkách. Stačila mu k tomu průměrná spotřeba 3,89 l/100 km.

Český rekord byl stanoven přesně 11 měsíců poté, co se Niro zapsalo do Guinnessovy knihy rekordů jako nejúspornější vůz s hybridním pohonem. Niro přejelo napříč USA s rekordní průměrnou spotřebou 3,7 l/100 km.

Počasí navzdory

Rekordní jízda trvala osm hodin čistého času

Pokus o vytvoření českého rekordu byl pod dohledem Agentury Dobrý den naplánován na konec října, kdy se přes Českou přehnala ničivá tlaková níže Herwart. Během cesty za českým rekordem ujel crossover Niro za osm hodin čisté jízdy celkem 493 kilometrů při průměrné rychlosti 61,5 km/h. Během své cesty Niro spotřebovalo 19,18 l paliva.

Pět set kilometrů za šest stovek

Při ceně paliva 31,20 Kč za litr urazil vůz celou vzdálenost s celkovými náklady ve výši 598,40 Kč. Celou trasu Praha – Krušovice – Loket – Karlovy Vary – Chomutov – Most – Litoměřice – Doksy – Dubá – Mělník – Praha tak Niro dokázalo ujet s náklady, které dosahovaly 1,20 Kč za ujetý kilometr. Hybridní Kia rekordem potvrdila oprávněnost zisku titulu Ekologické auto roku 2017 v České republice.

Rekord ve dvou se sériovým autem

Niro HEV má zápis i v Guinnessově knize rekordů

Niro nebylo před jízdou nijak upravováno a pro cestu byl použit standardní sériový vůz se standardní výbavou. V posádce byli dva lidé a jejich zavazadla. Celková hmotnost vozu tak přesahovala normovanou provozní hmotnost přibližně o 130 kg. Během jízdy byly využívány všechny prvky přispívající k cestovnímu komfortu posádky jako topení, klimatizace pro odmlžování skel, nabíjení mobilních zařízení, audiosystém apod. Tlak v 16“ pneumatikách nebyl nijak upravován a zůstal pro rekord na úrovni 2,5 baru.