Vláda opět nerozhodla o nižší dani na CNG

Vláda znovu odložila jednání o zachování nižší daně na stlačený zemní plyn. Informovala o tom agentura ČTK. Podle navrhovaného memoranda by nižší daň na CNG měla zůstat i po roce 2020. Už dvakrát projednávání odložila předchozí vláda Bohuslava Sobotky z ČSSD. Tentokrát bod z jednání stáhl nový kabinet premiéra Andreje Babiše z hnutí ANO.

Spotřební daň na stlačený zemní plyn do aut od ledna dvojnásobně vzrostla. Aktuálně činí 1,44 Kč na metr krychlový a do roku 2020 se má postupně zvýšit až na 2,80 Kč. Daň za litr benzínu je teď devětkrát vyšší.

Navrhovaný materiál má podpořit další využití CNG mezi motoristy. O daňových úlevách stát vyjednává s Českým plynárenským svazem a největšími firmami v oboru.

Značka Plnící stanice CNG

„Máme obavu, aby se nezbrzdily či nezastavily investice do infrastruktury a nákupu ekologických aut a autobusů s pohonem na CNG. Jejich propagace má smysl nejen kvůli ovzduší, ale také kvůli tomu, aby tu existovalo nějaké alternativní palivo,“ uvedl pro server iDnes.cz v říjnu šéf Pražské plynárenské Pavel Janeček.

Petrolejáři jsou proti

S memorandem nesouhlasí například Unie nezávislých petrolejářů, která přijetí memoranda odmítá jako nekoncepční krok a požaduje, aby byla nejprve zpracována dlouhodobá vize vývoje palivářského trhu.

„Teprve z takové koncepce může vycházet případná přímá či nepřímá podpora konkrétních typů paliv. V opačném případě jde o neefektivní rozhazování veřejných prostředků,“ uvedl už v říjnu předseda sdružení Ivan Indráček.

V současnosti jezdí v Česku přes 17 tisíc vozidel na CNG. Jejich počet stále roste.

Matěj Skalický

Autoliebhaber, externí redaktor. Od roku 2011 reportér Českého rozhlasu informující o světovém dění, vědě a technice a automobilovém průmyslu. Absolvent žurnalistiky na Univerzitě Karlově a student politologie v Hradci Králové.

Matěj Skalický has 55 posts and counting. See all posts by Matěj Skalický