Subaru plánuje plug-in hybrid s technologií od Toyoty

Japonské společnosti Subaru a Toyota znovu spojily své síly. Tentokrát vyšlou na trh plug-in hybridní SUV s pohonem 4×4. Spolupráce vyústí v elektrofosilní XV, nebo Forester.

XV v terénu umí

Představení už letos

Subaru plánuje představit plug-in hybridní čtyřkolku už letos. Elektrifikací projde jeden ze současných SUV modelů. Jestli půjde o Foresternebo XV (Crosstrek v USA) zástupci firmy zatím tají. Významný podíl hybridních technologií převezme osobitý japonský výrobce od Toyoty. Ta zaujímá první příčky na poli technologického vývoje. Dárcovským modelem pro nové hybridní „subárko“ bude Toyota Prius Prime. Ačkoli má Toyota v Subaru podíl 16,5 procent, pod kapotou zůstane plochý čtyřválec boxer.

Neúspěšná minulost

Elektrofosilní Subaru se narodí v japonské továrně Gunma. Tam se vyrábí jak XV (Crosstrek), tak Forester. Subkompaktní XV jsme nedávno testovali. Aktuální Forester vyzkoušela naše redakce v létě. S příchodem roku 2019 očekáváme i přepracování zmíněného Foresteru.

Převodový poměr variátoru je 3,851-0,570

Už v roce 2013 představila automobilka hybridní verzi XV. Model byl potichu stažen z prodeje v roce 2017, kvůli nezájmu zákazníků.

Subaru Crosstrek Hybrid

Ekologické srdce od Toyoty

Pokud plug-in hybrid Subaru dostane technologie Priusu, bude mít řidič k dispozici lithiové akumulátory o kapacitě 8,8 kWh. Jejich úplné dobití zabere z domácí sítě kolem deseti hodin. Prius Prime v americké specifikaci ujede čistě na baterie čtyřicet kilometrů. Čtyřkolka Subaru však bude mít dojezdová čísla jiná. Automobilka prvně představí svůj hybrid v deseti státech USA, které dodržují kalifornský program „Zero Emissions Vehicle“.

Toyota Prius Prime

Adieu, diesele

PHEV je součástí všestranného plánu japonské automobilky na snížení emisní stopy. Poprvé byl představen před čtyřmi lety. Do roku 2020 by měly být „subarácké“ boxery vybaveny systémem vypínání válců a Atkinsonovým spalovacím režimem. Ve stejnou dobu chce výrobce stáhnout z nabídky pro Evropu a Austrálii turbodieselové motory.

Japonské společenství

První elektromobily chce výrobce představit v roce 2021. Japonci plánují elektrifikovat stávající fosilní modely. Subaru vstoupilo vloni do společenství „EV Common Architecture Spirit Company“. Tam spolu s Toyotou, Mazdou, Suzuki, Daihatsu, Denso a Hino vyvíjejí elektromobilní technologie. Kooperace s ostatními také snižuje celkové náklady na výzkum.

Polodigitální přístrojová deska Foresteru

Jan Majurník

Jako jediný důstojný dopravní prostředek uznává automobil jakéhokoliv druhu. Už od získání řidičského průkazu se začal podílet na tvorbě článků a videí s motoristickou tématikou. Miluje alternativní pohony, elektromobily, pickupy, nejmodernější asistenční systémy a cestování po Evropě v různých autech. Jeho specialitou jsou i domácí ruské vozy a různé speciály do extrémních podmínek.

Jan Majurník has 125 posts and counting. See all posts by Jan Majurník