Německá města mohou zakázat diesely, rozhodl soud

Německá města mohou legálně zakázat vjezd autům s dieselovými motory. V úterý po poledni o tom rozhodl Nejvyšší správní soud v saském Lipsku. Organizace pro ochranu životního prostředí Deutsche Umwelthilfe očekává, že první zákazy budou města iniciovat už letos. Vjezd by mohly zakázat dieselům nesplňujícím normu Euro 4.

Očekávaný úterní rozsudek Nejvyššího správního soudu se týká Düsseldorfu a Stuttgartu, hlavních měst spolkových zemí Severní Porýní-Vestfálsko, respektive Bádensko-Württembersko. Soud odmítl jejich dovolání proti verdiktu nižších instancí, které městům nařídily přepracovat plány na čistotu ovzduší.

Podle organizace Deutsche Umwelthilfe by už letos mohla vybraná německá města zakázat vjezd vozům s dieselovými motory nesplňujícími normu Euro 4. Příští rok by na řadu přišla norma Euro 5. V Německu jezdí na 15 milionů naftových aut, z nichž ani ne pětina splňuje nejpřísnější normu Euro 6.

Dvoulitrový bi-turbo diesel (ilustrační foto)

Desítky měst překračují limity

Případ iniciovali ochránci životního prostředí z organizace Deutsche Umwelthilfe, kteří zažalovali desítky německých měst pro nedostatečný boj se znečištěným ovzduším. Okolo 70 německých měst dlouhodobě překračuje unijní limity oxidů dusíku. Mezi nimi zmíněný Düsseldorf i Stuttgart, ale také Mnichov, Hamburg, Kolín nebo metropole Berlín.

Situací v automobilové dopravě se chce důkladněji zabývat i kancléřka Angela Merkelová z vládní CDU. Po soudním rozhodnutí zdůraznila, že se zákaz dieselů týká pouze měst, ne celého Německa.

Nejvyšší správní soud v Lipsku měl o možnosti zákazu dieselů v jednotlivých městech rozhodnout už minulý týden v pátek. Verdikt ale odložil s tím, že si soudci chtějí důkladně prostudovat dostupné materiály.

Koncovky výfuku (ilustrační foto)

Matěj Skalický

Autoliebhaber, externí redaktor. Od roku 2011 reportér Českého rozhlasu informující o světovém dění, vědě a technice a automobilovém průmyslu. Absolvent žurnalistiky na Univerzitě Karlově a student politologie v Hradci Králové.

Matěj Skalický has 55 posts and counting. See all posts by Matěj Skalický