Škoda Vision X jede na plyn, elektřinu a benzin

Mladoboleslavská Škoda Auto na nadcházejícím autosalonu v Ženevě představí svou novou studii Vision X. Jde o předobraz malého městského crossoveru, který chce automobilka poprvé ukázat v roce 2019. Studie kombinuje pohon na zemní plyn, elektřinu a benzin a Škoda ještě před autosalonem zveřejnila její technické detaily.

Vision X je první škodovka s pohonem všech kol bez kardanové hřídele. Pohonnou jednotku na CNG podporují dva elektromotory. Srdcem je přeplňovaný čtyřválec 1,5 TSI G-TEC, který pohání přední kola. Při provozu na zemní plyn podává maximální výkon 96 kW (130 koní). K dispozici je maximální točivý moment 250 Nm. Pohon zadních kol zajišťuje elektromotor.

Čistě na elektřinu ujede auto dva kilometry. Energii čerpají elektromotory z 48voltového ion-lithiového bateriového systému. Celkový dojezd na jedno natankování činí 650 kilometrů. Auto zrychlí na 100 kilometrů za hodinu za 9,3 vteřiny a umí jet až dvojnásobnou rychlostí.

Pátá vize

Vision X je zatím poslední odtajněnou studií mladoboleslavského výrobce.  Ze studie Vision D vznikl model Rapid, poslední Superb vycházel z konceptu Vision C. Naposledy loni v Ženevě představila Škodovka Vision S, základ budoucího SUV Kodiaq.

Za dva roky přijde Škoda na trh s prvním elektromobilem, který má předobraz v konceptu Vision E. Automobilka ho uvedla loni na autosalonu v Šanghaji. Už příští rok Škoda představí plug-in hybridní Superb, bude ho vyrábět ve svém závodě v Kvasinách. Do roku 2025 chce mít domácí výrobce na trhu více než pět modelů na elektrický pohon.

Matěj Skalický

Autoliebhaber, externí redaktor. Od roku 2011 reportér Českého rozhlasu informující o světovém dění, vědě a technice a automobilovém průmyslu. Absolvent žurnalistiky na Univerzitě Karlově a student politologie v Hradci Králové.

Matěj Skalický has 55 posts and counting. See all posts by Matěj Skalický