Ministerstvo podpoří stavbu CNG plniček 50 miliony

Ministerstvo dopravy poskytne na podporu infrastruktury pro alternativní paliva dalších 50 milionů korun. Prostředky resort našel v Operačním programu Doprava. Peníze půjdou na vybudování dalších plnicích stanic na stlačený zemní plyn (CNG). Do tří let jich v Česku vzniknou až dvě desítky.

„V oblasti CNG plnících stanic pro osobní vozidla je na tom již Česká republika poměrně dobře, postrádáme však více CNG stanic, které by umožňovaly rovněž plnění vozidel nákladní dopravy. Tento dotační program by měl tento stav změnit,“ uvedl ministr dopravy za hnutí ANO Dan Ťok.

Plynová A3 má na českém trhu nově kolegy A4 a A5

Konečný termín pro předložení žádostí o dotaci je 17. srpna. Ministerstvo zafinancuje až 30 procent projektu. Předložené žádosti o dotaci zhodnotí resort podle hospodárnosti, připravenosti a relevance projektu.

V Česku aktuálně funguje přes 160 plnicích stanic na stlačený zemní plyn. Národní akční plán čisté mobility počítá s dvěma stovkami plnicích stanic v roce 2020. Ministerstvo věří, že nový dotační program splnění tohoto cíle zajistí. Vláda plán schválila na podzim roku 2015.

Ministerstvo dopravy chce kromě plniček na stlačený zemní plyn podpořit i stavbu nových stanic na zkapalněný zemní plyn (LNG) a vodík. Dotační programy ohlásí během jara. Celkem má resort na podporu alternativních paliv k dispozici 1,2 miliardy korun.

Matěj Skalický

Autoliebhaber, externí redaktor. Od roku 2011 reportér Českého rozhlasu informující o světovém dění, vědě a technice a automobilovém průmyslu. Absolvent žurnalistiky na Univerzitě Karlově a student politologie v Hradci Králové.

Matěj Skalický has 55 posts and counting. See all posts by Matěj Skalický