Síla hybridů je v elektřině, potvrdili experti při testu Priusu

Experti významné francouzské univerzity École Polytechnique a instituce CentraleSupelec vyzkoušeli hybridní auto v reálném provozu v okolí Paříže. Výsledky potvrdily ekologičnost kombinovaného pohonu, protože lehce přes polovinu trasy ujela testovaná Toyota Prius Hybrid pouze na elektřinu.

Univerzitní tým v rámci 33 kilometrů dlouhé okružní jízdy městy Palaiseau, Antony a Clamart změřil, že testovaný hybrid ujel čistě na elektřinu 51,5 % trasy. V městských oblastech, kde se s emisemi bojuje nejvíc, hodnota narostla na 77,4 % ujeté vzdálenosti.

Test tak potvrdil výhody hybridů v rámci ekologického provozu. Další benefity zahrnují například nižší servisní náročnost díky absenci běžných komponentů, jakým je například konvenční převodovka. Baterie u hybridu vydrží při správném zacházení přes 10 let a pořizovací ceny hybridů se s běžnými auty dnes pomalu dorovnávají.

Prodej aut na hybridní pohon v Česku letos vzrostl o třetinu. Více než 70 procent připadá na japonskou značku Toyota a desetina na Lexus. Svoji pozici na trhu s ekologickými auty plánuje zaujmout také Honda s hybridním modelem CR-V a švédské Volvo. Množství hybridů na českých silnicích se podle odhadu ministerstva průmyslu a obchodu do roku 2020 zdvojnásobí na 12 tisíc vozů. Počet elektromobilů vzroste zhruba čtyřikrát.

Foto: Toyota, Volvo

Jan Majurník

Jako jediný důstojný dopravní prostředek uznává automobil jakéhokoliv druhu. Už od získání řidičského průkazu se začal podílet na tvorbě článků a videí s motoristickou tématikou. Miluje alternativní pohony, elektromobily, pickupy, nejmodernější asistenční systémy a cestování po Evropě v různých autech. Jeho specialitou jsou i domácí ruské vozy a různé speciály do extrémních podmínek.

Jan Majurník has 126 posts and counting. See all posts by Jan Majurník