Apple nebude vyrábět autonomní vozy

Americká technologická společnost Apple nejspíš ustoupila od plánu výroby robotického auta. Soustředí se jen na samotnou technologii autonomního řízení. Zjistil to americký list The New York Times.

Na vizualizacích bylo Apple auto bez dveří

Apple před pár lety sebevědomě prohlašoval, že srazí svým vývojem tradiční automobilky do kolen. Dokonce nabíral zaměstnance pro obří tajný projekt. Už Letos v červnu ale šéf Applu Tim Cook v rozhovoru pro agenturu Bloomberg řekl, že Apple se teď zaměřuje jen na autonomní systémy, nikoli vývoj celých aut.

Jenže v projektu nazvaném Titan se podle zdrojů listu The New York Times objevilo více chybných kroků. Kvůli nim se společnost posunula od výroby samořízeného vozu k vývoji technologie pro auto, které vyrobí někdo jiný. Tím se Apple vrátil na úroveň spousty jiných technologických firem, které se zabývají technologií autonomního řízení.

Práce na detailech bez vize

Tvary Apple auta připomínaly přelévající se vodu

Projekt Titan odstartoval v roce 2014. Apple do něj šel „po hlavě“ a zaplatil spoustu odborníků na vývoj softwaru i osobních aut. Vývojáři se věnovali detailům typu tichého automatického otevírání a zavírání dveří. Interiér vznikl i ve verzi bez volantu a pedálů. Tým dokonce uvažoval o nahrazení standardních kol sférickými. Chyběla ale jasně definovaná vize, projekt byl příliš roztříštěný. Zodpovědní manažeři se například nemohli shodnout v rozhodnutí, zda vyvíjet plně autonomní vůz, nebo auto, nad kterým může řidič v případě nutnosti převzít kontrolu.

Loni začal Apple projekt utlumovat. Do čela jmenoval dlouholetého manažera Boba Mansfielda a ten plán výroby osobního vozu odložil na neurčito a projekt nasměroval na samotnou technologii autonomního řízení.