Uber pořídí autonomní vozy od společnosti Volvo

Až 24 tisíc samořiditelných aut chce koupit alternativní taxislužba Uber od švédské společnosti Volvo. Přešla by tak od modelu, ve kterém její řidiči používají svá auta, k budování vlastní flotily.

Oba partneři podle agentury Reuters uzavřeli nezávaznou rámcovou dohodu, podle které švédská automobilka dodá v letech 2019 až 2021 Uberu SUV vozy XC90 vybavené technologií autonomního řízení od Uberu. Mluvčí Uberu řekl, že má jít až o 24 tisíc aut. Finanční stránka dohody zveřejněna nebyla. Na vývoji technologie samořízení pracuje tým Uberu z Advanced Technologies Group. Prototyp robotického auta testuje firma v USA už přes rok. V autě ale sedí pro jistotu řidič, aby v případě potřeby převzal řízení. Do budoucna by systém měl zvládnout jízdu bez jeho přítomnosti.

Motivem je úspora nákladů

Volvo a Uber se už před rokem dohodly na vytvoření aliance s cílem vyvinout samořízená auta. Pro Uber by používání takových aut ve flotile znamenalo vysokou úsporu. Největší část nákladů firmy totiž dělají mzdy řidičům.

Jan Říha

Jako motoristický expert začal pracovat v roce 1994 v redakci Motožurnálu Českého rozhlasu. Později se stal vedoucím jeho motoristické i dopravní redakce (Zelená vlna), které vedl až do jara 2017, kdy přijal nabídku na šéfredaktora webů iSUV, AutoECO a SUV magazínu. Jako reportér se zúčastnil soutěžních expedic Camel trophy 96´ a 97´ na Borneu a v Mongolsku. V roce 2005 se v roli novináře poprvé zúčastnil Rallye Dakar. Od té doby v jejím konvoji nechyběl v žádném z dalších ročníků.

Jan Říha has 52 posts and counting. See all posts by Jan Říha