Autobusy bez řidiče v Singapuru v roce 2022

Rok 2022 si stanovil Singapur jako start pro provoz autonomních autobusů ve svých ulicích. Nejdřív pro ně budou ve třech nových čtvrtích s méně frekventovanými silnicemi ulice uzpůsobeny.

Olli jezdí po Berlínu téměř krokem

Autonomní autobusy budou podle serveru BBC doplňkem tradiční autobusové dopravy. Zpočátku budou v provozu jen mimo dopravní špičku. Měly by pomáhat přepravovat obyvatele po blízkém okolí a k nedalekým autobusovým i vlakovými stanicím.

Jak vyřešit nedostatek řidičů

Autonomní minibus Navya

„Tato autonomní vozidla výrazně posílí dosažitelnost a návaznost našeho systému veřejné dopravy, hlavně pro starší lidi, rodiny s malými dětmi a méně pohyblivé osoby,“ vysvětlil singapurský ministr dopravy. Zástupci hustě osídleného Singapuru si od projektu slibují pomoc technologií pro automatické řízení s řešením problémů s nedostatkem pracovních sil.

Nové centrum pro autonomní řízení

Singapur v tomto týdnu zároveň otevřel nové centrum pro testování autonomních technologií. Firmy tam budou moci testovat reakce robotických aut na různé dopravní situace, například na chování chodců, cyklistů, agresivních řidičů i silný déšť.

Jan Říha

Jako motoristický expert začal pracovat v roce 1994 v redakci Motožurnálu Českého rozhlasu. Později se stal vedoucím jeho motoristické i dopravní redakce (Zelená vlna), které vedl až do jara 2017, kdy přijal nabídku na šéfredaktora webů iSUV, AutoECO a SUV magazínu. Jako reportér se zúčastnil soutěžních expedic Camel trophy 96´ a 97´ na Borneu a v Mongolsku. V roce 2005 se v roli novináře poprvé zúčastnil Rallye Dakar. Od té doby v jejím konvoji nechyběl v žádném z dalších ročníků.

Jan Říha has 52 posts and counting. See all posts by Jan Říha