BMW postaví v Česku polygon pro autonomní vozy

Informace měla být zveřejněna až v pátek na avizované tiskové konferenci BMW. Jenže v Čechách se tajemství nedaří udržet. Podle informátora serveru iHNED.cz vznikne asi na Sokolovsku do roku 2021 velký testovací polygon BMW pro autonomní vozy.

Rodina BMW řady „i“

Server napsal, že investice do polygonu by mohla dosáhnout až čtyř miliard korun. S velkou pravděpodobností bude v oblasti bývalé Velké podkrušnohorské výsypky severně od Sokolova. Manažer komunikace BMW v ČR David Haidinger informace odmítl komentovat: „Nemohu k tomu nic sdělovat.“ Jen odkázal na páteční mimořádnou tiskovou konferenci.

Ve spolupráci s vládou ČR

BMW iNext koncept

Bavorská automobilka má o projektu vyjednávat i vládou. Ani tyto informace ale nechtěl pro server komentovat končící ministr průmyslu a obchodu Jiří Havlíček. A vyjádření odmítl i starosta Sokolova Jan Picka.

Už v červenci ale ministr financí Ivan Pilný řekl, že BMW chce v Česku vybudovat testovací centrum pro nová auta. Samořiditelné vozy by se měly podle tehdejší zprávy deníku MF Dnes zkoušet na novém testovacím okruhu v Ústeckém nebo Karlovarském kraji.

Stovky pracovních míst

Mnichovská elektrostřela BMW i8

Podle iHNED.cz by měl polygon, kde se mají autonomní vozy bez řidiče testovat, přinést přibližně 400 pracovních míst. Zájem bude hlavně o počítačové experty a dopravní odborníky. Na polygonu vznikne i víc než stovka kilometrů nových silnic pro zkoušky robotických aut bez řidiče. Podrobnosti se dozvíme v pátek 15. prosince na zmíněné tiskové konferenci. Redakce autoECO.cz bude u toho.