Novinka Morgan EV3 – Cimrman emigroval do Británie

Zajímavý kousek se podařil českému zastoupení britské značky Morgan, když ještě před oficiální světovou premiérou představilo unikátní elektrickou tříkolku EV3. Ona se totiž měla ukázat teprve na Festivalu rychlosti v Goodwoodu, ale místo toho se tak stalo v Břeženech u Prahy o měsíc dříve…
Morgan EV3 – foto: Morgan Prague

Jestli vám přijde nápad spojit legendární historickou tříkolku s nejmodernějším elektrickým pohonem hodný Járy Cimrmana, nejste sami. Být to 1. dubna, leckdo by zapochyboval. Tohle je ale jiná, tohle je totiž naprosto reálný projekt a dokonce to i jezdí! Zatímco běžný tříkolový Morgan pohání zcela vpředu na odiv kolemjdoucích a kolemjedoucích vystavený dvouválec Harley-Davidson S&S o objemu 1983 ccm, u EV3 tam raději z praktických důvodů elektromotor neumístili. Celý pohon je tak skrytý v zadní části „lodičky“. Pohon čítá elektromotor o výkonu 75 kW a sadu akumulátorů bez uvedení specifikace.

Co výrobce uvádí, je dojezd, který činí velmi slušných 240 km. Dáno je to tím, že vozidlo váží méně než 450 kg, což je na hony vzdáleno klasickým elektromobilům odvozených z běžné automobilové produkce. Zajímavé je i to, že EV3 svým výkonem převyšuje běžnou verzi 3 Wheeler, kde dvouválec H-D dává asi 74 kW, ale oficiálně váží 525 kilo.  Tříkolka EV3 je druhým elektromobilem z produkce Morganu po roadsteru Plus E, premiéru má ohlášenou na konec července.