Čína kvůli Němcům odloží zavedení kvóty na ekologická auta

Čína se podle agentury Reuters rozhodla odložit zavedení osmiprocentní kvóty na prodej ekologických aut až na rok 2019. Firmám, které po tomto ročním odkladu nebudou schopné kvótu splnit, umožní nahradit dodávky později.

Podle plánu, který Čína zveřejnila loni v září, se měly už příští rok elektromobily a hybridní vozy podílet na celkových prodejích automobilek osmi procenty. Čínskou vládu za to ale kritizovaly tamní i zahraniční výrobci aut. Čínský premiér Li Kche-čchiang tento týden po jednání s německou kancléřkou Angelou Merkelovou řekl, že bylo nalezeno řešení pro zavedení kvót. Podrobnosti ale nezveřejnil. Zdroje agentury Reuters uvedly, že bude v rámci kompromisu německým automobilkám, které nejsou schopné kvótu v dohledné budoucnosti splnit, umožněno vyrovnat schodek později.

V roce 2020 dvacet miliónů ekoaut

Elektromobilita je budocnost

Předseda představenstva Daimleru Dieter Zetsche řekl, že Čína souhlasila s úpravou tempa rychlosti zavádění přísných kvót pro prodej elektrovozů. „Jednali jsme o harmonogramu a myslím, že jsme dospěli k výsledku, který je uspokojivý pro každého,“ upřesnil Zetsche. Podrobnosti ale také nechtěl říct.

Podle dubnové zprávy čínského ministerstva průmyslu chce Čína do roku 2025 prodávat až 35 milionů automobilů ročně. Vláda plánuje, že prodej ekologických aut dosáhne až dvou milionů v roce 2020. O pěl let později mají mít elektromobily podíl na trhu dokonce 20 procent.

Jan Říha

Jako motoristický expert začal pracovat v roce 1994 v redakci Motožurnálu Českého rozhlasu. Později se stal vedoucím jeho motoristické i dopravní redakce (Zelená vlna), které vedl až do jara 2017, kdy přijal nabídku na šéfredaktora webů iSUV, AutoECO a SUV magazínu. Jako reportér se zúčastnil soutěžních expedic Camel trophy 96´ a 97´ na Borneu a v Mongolsku. V roce 2005 se v roli novináře poprvé zúčastnil Rallye Dakar. Od té doby v jejím konvoji nechyběl v žádném z dalších ročníků.

Jan Říha has 52 posts and counting. See all posts by Jan Říha