Toyota se definitivně rozešla s Teslou

Japonská Toyota se zbavila zbývajícího podílu (1,43 %) v americkém výrobci elektrických aut Tesla. Právě Toyota byla jedním z prvních investorů v Tesle. Vztahy ale ochladly po sporu kvůli společně vyvinutému modelu.

Toyota se orientuje hlavně na hybridy

Toyota nezveřejnila informaci, za kolik akcie prodala, ani jaká byla návratnost její investice. Start spolupráce obou automobilek se datuje do roku 2010, kdy japonská automobilka utratila za podíl v Tesle 50 milionů dolarů. (v přepočtu asi 1,2 miliardy korun) Tehdy Tesla koupila vyhořelý kalifornský závod Toyoty za 42 milionů dolarů. (v přepočtu přibližně miliarda korun)

Spolupráci narušil společně vyvinutý elektromobil

Obě firmy v roce 2014 ještě společně vyvinuly elektrické SUV RAV4. Neshody ale nastaly po svolání těchto aut ke kontrole a jejich technická spolupráce byla přerušena. Toyota hned poté prodala část svého podílu v Tesle. Japonci sami investovaly do vývoje výhradně elektrických aut s cílem zvítězit nad Teslou a dalšími výrobci elektromobilů. Ti však mají nad hybridně orientovanou Toyotou náskok. I proto se vedení automobilky orientuje spíš na další vývojový stupeň elektromobility – tedy vodíková auta s palivovými články.

Tesla Model 3

Akcie Tesly v letošním roce výrazně zpevňují a americká elektroautomobilka se už podle tržní kapitalizace stala nejhodnotnější automobilkou ve Spojených státech. K růstu ceny akcií přispělo očekávání prodejního úspěchu jejího Modelu 3, který má být cenově dostupnější než předchozí modely.

Jan Říha

Jako motoristický expert začal pracovat v roce 1994 v redakci Motožurnálu Českého rozhlasu. Později se stal vedoucím jeho motoristické i dopravní redakce (Zelená vlna), které vedl až do jara 2017, kdy přijal nabídku na šéfredaktora webů iSUV, AutoECO a SUV magazínu. Jako reportér se zúčastnil soutěžních expedic Camel trophy 96´ a 97´ na Borneu a v Mongolsku. V roce 2005 se v roli novináře poprvé zúčastnil Rallye Dakar. Od té doby v jejím konvoji nechyběl v žádném z dalších ročníků.

Jan Říha has 52 posts and counting. See all posts by Jan Říha