Nový Nissan LEAF bude mít autonomní ProPILOT

Netrpělivě očekávaný nový elektromobil Nissan LEAF bude vybaven nejmodernější technologií ProPILOT umožňující autonomní jízdu v jednom dálničním pruhu.

Animace systému ProPILOT na palubní desce Nissanu LEAF

Tato technologie, obsluhovaná dotykem jediného tlačítka, bude ovládat směr jízdy, akceleraci a brzdění při jízdě v jednom dálničním pruhu a bude tak pomáhat řidičům ve velmi hustém provozu nebo při dlouhém dojíždění. Konkurence je už ale dál, proto Nissan počítá s rychlým rozvojem této technologie.

 

 

V následujících letech bude Nissan ProPILOT postupovat na vyšší úroveň autonomie, dokud systém nebude schopen samostatné jízdy na městských křižovatkách. Vývoj technologie je součástí projektu Inteligentní mobility Nissan. Ten má změnit způsob, jakým se auta řídí, pohání a integrují do společnosti.

 

 

Nový Nissan LEAF s technologií ProPILOT má být během několika týdnů uveden do prodeje. Podle neoficiálních informací má mít 40kWh baterii, což by mu mělo stačit k dojezdu přes 300 kilometrů. Designově má vycházet z atraktivní studie Nissan IDS.

 

 

Nissan LEAF byl prvním sériově vyráběným elektromobilem. Dnes je nejprodávanějším elektromobilem světa. Po celém světě jich jezdí víc než 270 tisíc kusů.

 

Jan Říha

Jako motoristický expert začal pracovat v roce 1994 v redakci Motožurnálu Českého rozhlasu. Později se stal vedoucím jeho motoristické i dopravní redakce (Zelená vlna), které vedl až do jara 2017, kdy přijal nabídku na šéfredaktora webů iSUV, AutoECO a SUV magazínu. Jako reportér se zúčastnil soutěžních expedic Camel trophy 96´ a 97´ na Borneu a v Mongolsku. V roce 2005 se v roli novináře poprvé zúčastnil Rallye Dakar. Od té doby v jejím konvoji nechyběl v žádném z dalších ročníků.

Jan Říha has 52 posts and counting. See all posts by Jan Říha