Volvo bude vyrábět jen elektrifikovaná auta

Společnost Volvo Cars oznámila, že každé nové auto představené od roku 2019 bude vybaveno elektromotorem. Nastartuje tak konec výroby vozů vybavených jen motory s vnitřním spalováním (ICE). Hlavním směrem bude elektrifikace.

Plug in hybrid Volvo Twin Engine

Volvo představí portfolio elektrifikovaných aut napříč celým modelovým spektrem – od plně elektrických přes plug-in hybridní modely až po mild hybridy.  „Záleží na zákaznících,“ vysvětluje Håkan Samuelsson, prezident a výkonný ředitel Volvo Cars. „Protože stále víc lidí vyžaduje elektrifikovaná auta, chceme umět reagovat na jejich současné, ale i budoucí potřeby. Proto přibude možnost vybrat si jakékoli elektrifikované Volvo, které si budou přát.“

 

 

Pět elektromobilů do čtyř let

Mezi roky 2019 a 2021 bude představeno pět nových plně elektrických aut. Tři budou sériové modely Volvo a dva vysokovýkonné elektromobily od divize Polestar. Detaily o nových vozech oznámí automobilka později. Tyto vozy doplní řada benzínových a dieselových plug-in a mild hybridů využívajících napětí 48 voltů. V budoucnu nebude v nabídce žádný model Volvo bez elektrického motoru. Modely čistě se spalovacím motorem (budou postupně vyřazovány a nahrazovány vozy využívajícími kromě spalovacích motorů i elektromotory.

„Toto oznámení je předzvěstí konce automobilů poháněných výhradně spalovacím motorem,“ říká Samuelsson. „Společnost Volvo Cars prohlásila, že chce do roku 2025 prodat jeden milion elektromobilů. A když jsme to řekli, stojíme si za tím. Uděláme to přesně tímto způsobem.“

Boj proti emisím uhlíku

Animace elektromobilu Volvo

Volvo se zaměřuje hlavně na snížení emisí uhlíku, a to jak u svých aut, tak při samotné výrobě. Jeho cílem je do roku 2025 vyrábět auta s klimaticky neutrálním výsledkem.

Zpráva o elektrifikaci vozů Volvo přišla po nedávném oznámení o proměně divize Polestar v samostatnou globální značku, zaměřenou na produkci vysoce výkonných elektromobilů. Výkonným ředitelem divize Polestar se stane Thomas Ingenlath, současný senior viceprezident pro design ve společnosti Volvo Cars.

Jan Říha

Jako motoristický expert začal pracovat v roce 1994 v redakci Motožurnálu Českého rozhlasu. Později se stal vedoucím jeho motoristické i dopravní redakce (Zelená vlna), které vedl až do jara 2017, kdy přijal nabídku na šéfredaktora webů iSUV, AutoECO a SUV magazínu. Jako reportér se zúčastnil soutěžních expedic Camel trophy 96´ a 97´ na Borneu a v Mongolsku. V roce 2005 se v roli novináře poprvé zúčastnil Rallye Dakar. Od té doby v jejím konvoji nechyběl v žádném z dalších ročníků.

jan-riha napsal 52 článků.Zobrazit všechny články autora: jan-riha