E-Safari aneb s elektromobilem Leaf mezi lvy

Ve svém okolí těžko najdete někoho, kdo by v dětství nebo i v dospělosti nerad navštěvoval zoologickou zahradu. Ta ve Dvoře Králové je ale speciální. Mají tam totiž své vlastní Safari. Zoologická zahrada nově nabízí návštěvníkům možnost půjčit si elektromobil Nissan Leaf a projet si s ním právě Safari zónu. 

První svého druhu

Safari parku drobný Leaf sluší

Projekt ZOO s názvem E-Safari je jediným obdobným projektem v celé Evropě a vznikl ve spolupráci se společnostmi Nissan, ČEZ a dalšími partnery. Jedním z důvodů jeho vzniku je fakt, že Safari navštíví denně průměrně 125 vozů a zoologická zahrada tak vítá jakoukoli možnost snížení hluku a emisí v areálu. Kromě toho má projekt i environmentálně vzdělávací povahu. Jeho autoři se snaží o prolomení negativních mýtů, které se o elektromobilech šíří. Věří totiž, že samotná zkušenost návštěvníka s půjčeným Nissanem Leaf pomůže k pochopení možností, které elektromobily nabízejí.

Nesporným kladem elektroauta je fakt, že nevydává téměř žádný hluk, a tak i zvířata nejsou rušena v takové míře. Zároveň vůz neprodukuje emise, proto je jeho využívání v souladu s přístupem ZOO k ochraně přírody. Zoologická má k dispozici prozatím dva elektromobily, v případě většího zájmu plánuje svou stáj ekologických Nissanů rozšířit. Možností je i využití elektrických dodávek Nissan e-NV200, do kterých by se vešly i početnější rodiny. ZOO se snaží odměnit i návštěvníky, kteří dorazí ve vlastních elektroautech. Ti mají vjezd do Safari zlevněný o 50%.

Elektromobilů bude přibývat

Nissan Leaf kam se podíváš

Zoologická zahrada se snaží o postupný přechod na vozidla využívající elektrický pohon. Komě zmíněných aut pro veřejnost, se chystá postupná obměna vozového parku určeného zaměstnancům. I ti by se tak po areálu měli častěji pohybovat právě za pomocí elektricky poháněných aut. Jedinou oblastí, kde není možné nahradit klasická auta elektrickými, je oblast přepravy zvířat. ZOO Dvůr Králové patří k největším transportérům exotických zvířat a bohužel elektromobily nedosahují ještě takových dojezdů, aby bylo možné s nimi urazit několik stovek kilometrů a zvěř efektivně přemisťovat.

Konkrétně Leaf používaný v ZOO ujede maximálně 200 km na jedno nabití. Na denní přepravu návštěvníků po Safari to ale stačí. Společnost Nissan také počítá s tím, že do ZOO bude dodávat vždy aktuální řadu elektromobilů, v příštím roce by tedy měla být stávající auta nahrazena novější verzí s prodlouženým dojezdem.

Jako v Jurském parku

Polepy nejde přehlédnout

Samotné půjčení vozu pak probíhá jednoduše. Na recepci hotelu si osobně či telefonicky zarezervujete auto na určitou hodinu, dorazíte, dostanete klíčky, budete rychle proškoleni a vyrážíte. Jezdit po Safari pak můžete až 50 minut, což je dostatečná doba. Cena? Stejná jako kdybyste jeli vlastním vozem. Nejenom, že si zpestříte zážitek jízdou elektromobilem, ale ještě ušetříte svoje palivo. Navíc se nemusíte bát, že vám nějaké zvíře zničí vaše osobní auto. Do budoucna plánuje ZOO spuštění rezervačního systému na svých webových stránkách, celý proces se tak ještě víc zjednoduší.

Sami jsme jízdu vyzkoušeli a musíme uznat, že Nissan Leaf svou tichostí je pro provoz v Safari přímo ideální. Zvířata se tolik nebojí, přicházejí blíe než obvykle a vy si tak můžete zážitek ještě víc vychutnat. Je možné, že ze začátku budete z elektromobilu v rozpacích. I kolega, který řídil, chvíli zápasil s futuristickým provedením Leafu a marně se snažil „nastartovat“, zatímco kolem nás utíkaly žirafy. Nakonec jsme ale zdárně cestu dokončili se zážitkem větším, než kdybychom jeli vlastním autem. Při průjezdu velkými branami Safari, jsme si, v kombinaci s elektrickým zvukem Nissanu, vzpomněli na Jurský park. Jako bychom se ocitli přímo v něm. Jen místo dinosaurů nás probodávala pohledem smečka lvů.

Dobíjecí stanice přímo u ZOO

Zahrada plánuje do budoucna vybudovat dobíjecí stanici, se čtyřmi dobíjecími místy. Připravuje se tak na očekávaný nárůst počtu elektromobilů na silnicích. Nabití auta bude v průměru trvat 2-3 hodiny. Pokud tedy přijedete do ZOO elektromobilem, dostanete zmíněnou slevu na Safari, které si vlastním autem projedete. Potom si dáte auto nabíjet a přesunete se do klasické ZOO. Než si tam užijete všechnu zábavu, máte auto nabité a připravené na cestu domů.