Teslu Model 3 si rezervovalo přes půl miliónu zákazníků

Šéf Tesly Elon Musk v pátek 28. července podle plánu předal prvním zákazníkům třicítku vozů Model 3. A při té příležitosti se pochlubil, že má na první „lidový“ sedan Tesla americká automobilka už víc než půl milionu předběžných rezervací.

Tesla Model 3

Musk ukázal nový čtyřdveřový Model 3 před továrnou Tesly v kalifornském Fremontu. Šlo o základní model, který má podle údaje výrobce ujet na nabití zhruba 350 kilometrů. Zákazníky přitahuje hlavně jeho cena 35 000 amerických dolarů, v přepočtu asi 800 000 korun. Federální daňová úleva umí toto auto v USA zlevnit ještě o 7 500 dolarů, tedy asi o 170 000 korun.

Zveřejněné informace ale jen potvrzují problémy s rozjezdem výroby, o kterých jsme nedávno psali. „Rozjezd výroby Modelu 3 bude docela výzva. Čeká nás nejméně šest měsíců výrobního pekla,“ přiznal novinářům. Zájemci platí za předběžnou rezervaci vratnou zálohu ve výši 1000 dolarů. „Noví zákazníci, kteří si objednají Model 3, pravděpodobně nedostanou své auto dřív než po konci roku 2018.“ řekl Musk.

První zákazníci dostali Model 3 na konci července

Půl milionu nových aut, který chce Tesla vyrobit příští rok, představuje bezmála šestinásobek produkce automobilky z roku 2016. Americký výrobce elektromobilů by se tak měl změnit z menšího producenta dražších luxusních aut na masového producenta dostupných vozů pro široký trh.