Lidl bude mít u prodejen nabíjecí stanice zdarma

Společnost Lidl začíná s instalací rychlonabíjecích stanic pro elektromobily u svých prodejen i v České republice. První stanice byla zprovozněna u nově otevřené prodejny v Praze v ulici K Barrandovu. Do konce roku společnost nainstaluje další rychlonabíjecí stanice. Elektromobilitu plánuje podporovat dlouhodobě.

Rychlonabíjecí stanice u prodejny Lidl na Barrandově

Do konce roku Lidl plánuje instalaci u pěti dalších prodejen nové generace. Společnost se tak rozhodla podpořit dopravu na elektrický pohon. Nabíjení totiž bude pro zákazníky zdarma. Rychlonabíjecí stanice využívají elektrickou energii, která v souladu s ekologickým přístupem pochází z obnovitelných zdrojů.

„Počátkem roku jsme se rozhodli pro odběr elektrické energie pro naše prodejny i logistická centra z obnovitelných zdrojů, ustoupili jsme také od prodeje jednorázových igelitových tašek. Rychlonabíjecí stanice pro elektromobily od společnosti ABB, které u našich prodejen instalujeme, vnímáme jako další krok pro zdravější životní prostředí. Myslíme přitom samozřejmě na současné i budoucí majitele elektromobilů. Do konce roku naistalujeme ještě pět stanic a do budoucna plánujeme pokračovat s instalací u prodejen nové generace,“ přiblížil strategii Lidlu generální ředitel Pavel Stratil.

Dobíječky umí různé normy dobíjení

Dobíjecí stanice zvládá i rychlodobíjení

Rychlonabíjecí stanice od společnosti ABB splňují tři mezinárodní normy nabíjení. Pro nabíjení stejnosměrným proudem vozidel vyrobených v Asii (CHAdeMO), vozidel vyrobených v Evropě (Combo 2) a standardní nabíjení střídavým proudem (Type 2 Standard). Tyto stanice jsou proto vhodné pro všechny typy elektromobilů dostupné na trhu. Nabíjení stejnosměrným proudem je novější technologie, která umožňuje nabití baterie z 0 na 80 % za pouhou půlhodinu.

Lidl se snaží chovat ekologicky ve všech svých aktivitách. Ať už jde o důsledné recyklování odpadu, procesy v logistice nebo o implementaci úsporných technologií v logistických centrech a v nových prodejnách. Ty například využívají úsporné LED osvětlení, tepelná čerpadla napojená na podlahové vytápění s aktivací betonového jádra, systém větrání s rekuperací tepla napojený na čidla koncentrace CO2 ve vzduchu nebo ekologické chladicí systémy ve vybraném chladicím nábytku. Lidlu se s prodejnou nové generace dostal do letošního finále soutěže E.ON Energy Globe, která hodnotí projekty s ohledem na energie a životní prostředí.