Ve světě už jezdí miliony elektromobilů

Kolik je na světě elektrických aut? Jaký je jejich podíl na celkovém počtu světového vozového parku? A kdy elektromobily opravdu prorazí na automobilovém trhu? Vybrali jsme pro vás některá zajímavá čísla Mezinárodní agentury pro energii (IEA), která naznačují, že jsme na startu elektrické revoluce v automobilovém průmyslu.

BMW i3 na nabíječce

V roce 2015 jezdilo na světě milion aut s elektrickým pohonem. Už loni to ale byl dvojnásobek tohoto počtu. I tak to ale stále není ohromující číslo. Vždyť podíl aut s elektropohonem na celkovém počtu osobních aut se počítá jen na desetiny procenta. Podle IEA to bude ještě chvíli trvat, než elektromobily dosáhnout počtu, který dokáže výrazně přispět k plnění cílů pro snižování emisí skleníkových plynů.

Boom elektroaut už je ale tady. Do roku 2020 by se podle agentury mohl počet těchto vozů vyšplhat až na 20 milionů a do roku 2025 dokonce až na 70 milionů. „K omezení růstu teploty na méně než dva stupně Celsia do konce století bude potřeba, aby počet elektrických aut dosáhl šesti set milionů,“ odhaduje agentura IEA.

Trh elektromobilů táhne deset zemí

Jste připraveni na budoucnost?

Jak připomíná agentura Reuters, zhruba 95 procent elektrických se prodá jen v deseti zemích: Číně, Spojených státech, Japonsku, Kanadě, Norsku, Británii, Francii, Německu, Nizozemsku a Švédsku.

Výraznějšímu úspěchu elektrických aut brání mimo jiné vysoké ceny jejich baterií. Ty sice v posledních letech díky technologickému pokroku a masovější produkci zlevnily, výrobní náklady u elektromobilů jsou ale pořád vyšší než u aut s klasickým spalovacím motorem. Proto jsou podle IEA pro větší rozšíření elektromobilů důležité finanční pobídky, jako jsou například daňové úlevy.