Nový tahač Tesla Semi se učí řídit sám

Představení nového elektrického tahače Tesla Semi se blíží. Představen má být už v září. Agentura Reuters zveřejnila informace, podle kterých má tahač zvládnout i autonomní jízdu bez řidiče.

Tesla Semi Truck

Podle Reuters už Tesla podala žádost o povolení tahač testovat na silnicích v Nevadě. Teď má řešit další žádost pro autonomní provoz svých kamionů v Kalifornii. To by znamenalo, že Tesla chce konkurovat při testech vodíkovému kamionu od Toyoty, který má jezdit v pilotním projektu právě v tomto americkém státě.

Souboj o autovlaky s Volvem

Testování automatického autovlaku Volvo

Tesla chce vyzvat na souboj i ve Spojených státech velmi populární tahače značky Volvo. Ta už delší dobu testuje takzvané silniční vlaky. Technologie funguje tak, že se kamiony výměnou informací „zapojí“ za vedoucí kamion, podle kterého automaticky udržují směr, rychlost i odstup. Jednoduše řečeno, podle prvního kamionu jedou automaticky další připojené, takže nepotřebují řidiče nebo jejich řidiči mohou odpočívat. Volvo už systém testovalo ve Španělsku, ale v jeho tahačích zatím dostupný není. Automobilka to zdůvodňuje nedostatečnou právní úpravou pro takové jízdy. Tesla i proto pracuje na povolení podobných testů v Nevadě a v Kalifornii. Logicky si vybrala státy, které jsou vstřícné k autonomnímu řízení a už mají v zákonech úpravy, které s ním počítají.

 

Autonomní řízení až později

Agentura Reuters ale krotí optimismus okolo autonomních tahačů Tesla. Plně robotické řízení není připraveno ani pro osobní model S. Navíc data tohoto systému budou pro tahač Tesla Semi obtížně využitelná, protože řízení delšího kamionu se od řízení osobního auta dost liší. Pokud ale Tesla pro svůj tahač získá alespoň povolení pro komerční provoz silničních vlaků (systém Platoons), může jí to pomoct při prosazování masivního rozšíření autonomního řízení.