ČR připravuje koncepční podporu elektromobility

Vláda připravuje opatření, která mají zvýhodnit elektromobily. Podle návrhu by měly jízdu po dálnici zdarma bez nutnosti dálničního kupónu, jejich majitelé by neplatili ani registrační poplatky. Dalším bonusem by měl být bezplatný vjezd do center měst.

Nabíjení v Hradci Králové

Návrh opatření podle ČTK zmiňuje také zrychlené odepisování pro podnikatele i možnost kombinace dotace na pořízení s operativním leasingem. Opatření vyplývají z vládního Akčního plánu o budoucnosti automobilového průmyslu ČR, který je v meziresortním připomínkovém řízení. Schvalovat by ho měla ještě současná vláda během září. Na vytvoření akčního plánu se dohodli zástupci automobilového průmyslu s premiérem Bohuslavem Sobotkou letos v únoru. Plán je součástí memoranda, které mají automobilky s vládou v září uzavřít. Kromě elektromobility se týká i rozvoje autonomního řízení a digitalizace automobilového provozu.

Barevné registrační značky už letos?

Dobíjení Nissanu LEAF

S možností zrychleného odepisování elektromobilů akční plán pracuje v horizontu let 2019 až 2025. Barevně odlišené registrační značky pro elektromobily by mohly být zavedeny už ke konci letošního roku. Ty by umožňovaly vjezd do center měst i využití vyhrazených jízdních pruhů pro MHD. V příštím roce by mělo ministerstvo dopravy zavést osvobození elektrických aut od správního poplatku 800 korun za registraci a dálničního poplatku, který je letos ve výši 1500 korun za roční kupón.

Elektromobily jsou v České republice stále výrazně dražší než auta se spalovacími motory. Jejich roční prodeje se počítají jen ve stovkách. A to i přesto, že od loňského roku mohou státní organizace žádat na pořízení ekologických aut dotaci od ministerstva životního prostřední, stejně jako firmy od ministerstva průmyslu a obchodu.

Zdroj: ČTK