Každé sté nové auto prodané v ČR je elektrifikované

Poprvé v historii domácího trhu s novými vozy hybridy a elektromobily ulouply víc než jednoprocentní podíl. Ukázala to statistika prodaných vozů za první pololetí. Loni přitom dosáhly maximální podíl 0,6 procenta. Prodej elektrických aut se tak zdvojnásobil a překonal i počet vozů na CNG.

Nový Lexus LC 500h

Celkem se letos podle Svazu dovozců automobilů za šest měsíců prodalo 1492 nových hybridů a elektromobilů. Lídrem trhu s elektroauty je japonská Toyota. V České republice v roce 2017 prodala 994 hybridů. Druhá je její prémiová značka Lexus, která předala zákazníkům 125 hybridních vozů. Třetí místo drží BMW, které prodalo 121 elektromobilů a hybridů.

„Každý pátý prodaný model Toyoty v České republice už má hybridní pohon. U značky Lexus je podíl hybridních modelů dokonce přes 80 procent. Naše dosavadní letošní výsledky míří už ke dvanácti stům prodaným hybridní vozům od začátku roku. Celkem jsme v ČR prodali už skoro čtyři tisíce hybridních aut,“ řekl pro ČTK šéf českého zastoupení Toyoty a Lexusu Martin Peleška.

BMW i3

Česká vláda pracuje na sérii opatření na podporu elektromobilů. Navrhuje, aby nemusely platit dálniční známky i registrační poplatky a měly také bezplatný vjezd do center měst. Elektromobily, na rozdíl od hybridů, mají výrazně vyšší pořizovací ceny než auto se spalovacími motory.

Zdroj: ČTK