Ford připravuje novou značku elektromobilů s Číňany

Ford se rozhodl pro spojení s čínskou automobilkou Anhui Zotye Automobile kvůli výrobě elektromobilů. Obě firmy to potvrdily ve společném prohlášení. Chtějí využít rostoucí poptávku po elektromobilech na čínském automobilovém trhu, který je největší na světě.

Zotye E200

Soukromá čínská společnost Anhui Zotye Automobile vyrábí vlastní elektromobily. V Číně kraluje segmentu malých elektrických aut. Podle agentury AP za první pololetí letošního roku prodala šestnáct tisíc elektromobilů, což je meziroční nárůst o 56 procent. Naopak Fordu za stejné období odbyt v Číně o sedm procent spadl. Americká automobilka původně plánovala, že do roku 2025 bude v zemi vyrábět 70 procent svých modelů s elektrickým pohonem.

Ford chce na čínském trhu s elektromobily a hybridními auty do roku 2025 ročně prodat šest milionů aut. Podrobnosti o plánované značce, výrobcích a objemech výroby zveřejní automobilka později, až bude uzavřena a schválena konečná dohoda.

Výroba elektromobilů v Číně táhne i další

Reklama na Zotye T600

Čína podporuje prodej ekologických aut dotacemi, aby zlepšila znečištěné ovzduší. Plánuje i systém kvót, který by výrobcům nařizoval buď vyrábět elektromobily, případně kupovat povolenky od společností, které takovou výrobu mají.

Plány na výrobu elektromobilů v Číně letos oznámilo i Volvo. Chce ji zahájit v roce 2019. Auta ale budou určena pro globální trh. V Číně se chystají vyrábět elektromobily také automobilky Volkswagen, General Motors a Nissan.