Pozor na EV mapu! Systémová chyba umožňuje dobíjení na cizí účet!

Při našem testu nabíjecích stanic pro elektromobily v České republice jsme se zaměřili na snadné čerpání energie pomocí mobilního telefonu. Odhalili jsme při něm vážnou chybu systému EV mapa, která může připravit nic netušícího uživatele o peníze. K zahájení nabíjení na cizí účet totiž stačí znát telefonní číslo jiného uživatele systému.

Velcí hráči s čipy

V současné době na našem trhnu působí v oblasti nabíjení elektromobilů několik společností. Mezi největší z nich patří PRE a ČEZ, jejichž síť stanic můžete využívat výhradně s RFID čipem a řádně podepsanou smlouvou. Nabíjení elektromobilů zdarma nabízí některé obchodní domy a centra po celé ČR. V našem testu jsme se zaměřili především na dva významné hráče na poli nabíjení elektromobilu pomocí mobilního telefonu.

Nabíjení Nissanu LEAF

Polyfazer

O této společnosti jsme vás informovali při představení užitkového elektromobilu pro německou poštu. Nabíjení pod křídly firmy Polyfazer funguje přes nativní aplikaci pro iOS a Android zabezpečenou přihlašovacími údaji. Po registraci do aplikace nahrajete číslo platební karty nebo zaplatíte prémiovou SMS zprávou. Zahájit nabíjení může i neregistrovaný uživatel. Tomu stačí pouze nahrát číslo platební karty. Z účtu mu pak bude stržena částka za spotřebovanou energii.

Samotná aplikace v současné době nabídne 18 veřejných dobíjecích stanic, protože společnost působí na trhu teprve od roku 2015. Přehledné rozhraní umí zahájit navigaci k požadované stanici v předinstalované aplikaci v telefonu. Poté už je postup snadný. Aplikace se spojí se stanicí a ta zahájí nabíjení. Během „tankování“ můžete sledovat graf průběhu, stav a cenu za dodanou energii. Po skončení nabíjení vám přijde upozornění.

Peugeot iOn na nabíjecí stanici Polyfazer

Nejmladším hotovým projektem společnosti je komplexní aplikace pro sdílení elektromobilů představená na Slovensku v rámci projektu http://www.upcity.sk. Do budoucna se firma chystá rozšířit propojení s německým Hubjectem. Nyní mohou uživatelé systému Hubject využít stanice Polyfazer. Brzy tomu bude i naopak. Dále Polyfazer nabídne možnost využít rychlodobíjecí stanice. Ostatně společnost představila i vlastní prototyp nabíječky Nikola.

 

EV mapa

Společnost nabízí webové rozhraní. Pokud jste majitelem telefonu Apple, funguje správně pouze v prohlížeči Safari. Po registraci a zadání telefonního čísla si můžete dobít kredit z karty nebo zahájit nabíjení bez registrace. V tomto případě zadáte číslo platební karty a výši kreditu. Nevyčerpaný kredit Vám firma vrátí do 24-48 hodin na účet.

Společnost EVSELECT s.r.o. provozující web evmapa.cz působí na trhu 4 roky. Pod svým patronátem má 326 veřejných stanic. V blízké budoucnosti chce firma integrovat svoje nabíječky s německým Hubjectem. Pak budou moci uživatelé Hubjectu využívat stanice EV mapa. Bezpečnost plateb zajišťuje externí portál GoPay a to zpětnou validací.

Nabíjecí konektor

Když přijedete na nabíječku, jednoduše zavoláte na telefonní číslo daného konektoru. Několik vteřin poté začne samotný proces „tankování“. Při testování systému jsme narazili na jeho kritickou chybu.

Kamufláž hovoru

„Spoofnout“ číslo znamená vydávat ho za jiné. Jinými slovy, existují weby, které vaše číslo mohou vydávat za jiné. Přes takové webové rozhraní jsme zakamuflovali jiné telefonní číslo za naše redakční. Tím jsme simulovali situaci, při které se můžete při dobíjení vydávat za jiné telefonní číslo. Dobili jsme si kredit do EV mapy a zadali v roli uživatele s jiným číslem redakční číslo. Aplikace nám uvolnila dobíjení a kolegův LEAF získával energii na účet redakce. Částečnou ochranu proti popsanému podvodnému jednání nabídne EV Mapa formou upozornění přes SMS a e-mailem o zahájení i ukončení nabíjení. Funkce upozornění je v základním nastavení ale vypnuta a zákazník ji musí sám aktivovat. Což po výše uvedeném testu doporučujeme uživatelům EV mapy bezodkladně udělat.

Sponzoři na zavolanou

Na webu EVmapa.cz si můžete dokonce ověřit, zdali je telefonní číslo v systému. Tím pádem můžete získat potenciální „sponzory“ téměř u každého v systému zaregistrovaného uživatele elektromobilu. Na stránkách společnosti provozující portál EV mapa jsme našli číslo na její představitele. Čistě teoreticky bychom tak mohli čerpat energii i na jejich účet.

Technická chyba vás může připravit o peníze

Jan Majurník

Jako jediný důstojný dopravní prostředek uznává automobil jakéhokoliv druhu. Už od získání řidičského průkazu se začal podílet na tvorbě článků a videí s motoristickou tématikou. Miluje alternativní pohony, elektromobily, pickupy, nejmodernější asistenční systémy a cestování po Evropě v různých autech. Jeho specialitou jsou i domácí ruské vozy a různé speciály do extrémních podmínek.

Jan Majurník has 126 posts and counting. See all posts by Jan Majurník