Vláda projedná dotace na nákup elektromobilů

Po letech příprav chystá vláda dotace na nákup elektromobilů. Podpořit chce také testování autonomních aut. S návrhy počítá akční plán o budoucnosti automobilového průmyslu. V pondělí 25. září o něm budou ministři jednat. Posoudí také užší spolupráci se zástupci českého automobilového průmyslu.

„Dohodou autoprůmyslu s vládou se otevírají dveře k rozvoji elektromobility, nástupu autonomního řízení či digitalizace. Pro zachování konkurenceschopného automobilového průmyslu v České republice je dlouhodobý dialog s vládou naprosto zásadní,“ řekl Českému rozhlasu výkonný ředitel Sdružení automobilového průmyslu Zdeněk Petzl.

Nabíjení Nissanu LEAF

Vláda by podle něj měla přijmout řadu opatření a legislativních úprav, které by tuzemský autoprůmysl na elektromobilitu a autonomní technologie připravily. Do budoucna si Petzl představuje, že stát také více podpoří rozvoj technického vzdělávání.

Nové značky, žádné poplatky

Akční plán o budoucnosti automobilového průmyslu na nadcházející roky počítá kromě zavedení dotací na nákup elektromobilů také se zrychlenými odpisy na elektromobily pro podnikatele nebo se změnou registračních značek pro auta do zásuvky. Ty by jim umožnily bezplatný vjezd do center velkých měst. Vláda chce majitelům elektromobilů odpustit i registrační a dálniční poplatky.

„Zahraniční zkušenosti ukazují, že podpora ze strany státu je ve fázi vznikajícího trhu s vozidly s alternativním pohonem klíčová,“ píše se v materiálu. Pokud kabinet premiéra Bohuslava Sobotky z ČSSD akční plán schválí, odstartuje také testování autonomních aut. A to jak na uzavřených tratích, tak v běžném provozu.

Akční plán je součástí memoranda o budoucnosti českého automobilového průmyslu, který s jeho zástupci vládní představitelé dohodli už na únorovém kolokviu v Mladé Boleslavi. Tam český premiér také oznámil záměr podpořit stavbu 1200 dobíjecích stanic pro elektrická auta do roku 2020.

 

Matěj Skalický

Autoliebhaber, externí redaktor. Od roku 2011 reportér Českého rozhlasu informující o světovém dění, vědě a technice a automobilovém průmyslu. Absolvent žurnalistiky na Univerzitě Karlově a student politologie v Hradci Králové.

Matěj Skalický has 55 posts and counting. See all posts by Matěj Skalický