Britský miliardář Dyson bude vyrábět elektrická auta

Velká Británie žije novým příběhem. Miliardář James Dyson, kterého proslavil vynález bezsáčkového vysavače, chce do tří let přijít na trh s vlastním elektromobilem.

The Guardian, BBC a další britská média se předháněla ve zprávách o novém projektu majitele firmy na vysavače a ventilátory. James Dyson do něj chce na začátku investovat dvě miliardy liber (skoro 60 miliard korun). Peníze mají jít na design a vývoj baterií jeho nového elektromobilu.

Tajný projekt bez prototypu

Dyson vidí budoucnost v elektromobilitě – foto The Guardian

Podle Dysona už na tajném projektu pracuje asi čtyři sta techniků dva a půl roku. Ve městě Malmesbury vyvíjí baterie, které budou pohánět elektromotor vlastní výroby. Zatím ale neexistuje prototyp vozu, který se má na trhu objevit do roku 2020. Rozhodnuto není ani o lokalitě, kde se bude nový elektromobil vyrábět. Dyson ale podle Reuters vyloučil spolupráci s automobilkami. Žádné další podrobnosti kvůli utajení projektu před konkurencí neprozradil.

„Technologie baterií je pro společnost Dyson velmi důležitá, elektromotory jsou pro nás velmi důležité stejně jako ochrana životního prostředí. Vyvíjeli jsme tyto technologie důsledně, protože jsem věděl, že jednoho dne budeme vyrábět auto,“ řekl k projektu jedenasedmdesátiletý Dyson.