Praha si půjčila e-golf. Mají ho i hasiči

Celkem 50 elektromobilů Volkswagen e-Golf si budou moct bezplatně půjčit města, instituce a firmy. Poskytne je největší český importér Porsche Česká republika. Prvních pět aut si zájemci převzali v pražských Radlicích. Mezi nimi například Magistrát hlavního města Prahy nebo moravskoslezští hasiči.

Největší dovozce automobilů do Česka připravil program dlouhodobých zápůjček ve spolupráci se svými dealery. Auta dostanou zájemci na deset měsíců a mohou s nimi ujet až patnáct tisíc kilometrů. Všech pět desítek aut by své řidiče mělo najít do konce příštího roku.

Elektromobil e-Golf ujede až 300 kilometrů

„Hlavním tématem se stávají autonomní, plně propojená, bezemisní vozidla a zrychlující se tempo digitalizace našeho odvětví. Na tuto novou éru se už dnes intenzivně připravujeme a rádi bychom na ni připravili i naše zákazníky. Znamená to především prakticky je seznámit s výhodami nových technologií,“ říká Vratislav Strašil, generální ředitel Porsche Česká republika.

Od projektu si český importér slibuje především navázání nových kontaktů a popularizaci elektromobility. Očekává také důkladný průzkum trhu. Zatím nejnovější iniciativou je nasazení patnácti elektrických golfů v pilotním projektu elektrického carsharingu společnosti Car4Way.

„Součástí programu je i zpětná vazba našich partnerů a jejich zaměstnanců týkající se dlouhodobého provozu elektromobilů,“ dodává Strašil.

Elektromobily za poplatek půjčují už delší dobu například Pražské energetika nebo společnost TrendPark. Koncern Volkswagen začal po skandálu s obcházením emisních kontrol výrazně financovat rozvoj elektromobility. Do roku 2025 VW uvede na trh více než 80 modelů elektromobilů, z toho pět desítek bude čistě elektrických. Koncern očekává, že v té době prodá až tři miliony elektromobilů ročně.

Do roku 2025 chce VW mít 80 modelů elektromobilů

Matěj Skalický

Autoliebhaber, externí redaktor. Od roku 2011 reportér Českého rozhlasu informující o světovém dění, vědě a technice a automobilovém průmyslu. Absolvent žurnalistiky na Univerzitě Karlově a student politologie v Hradci Králové.

Matěj Skalický has 55 posts and counting. See all posts by Matěj Skalický