Ropné společnosti investují do elektronabíječek

Firmy zabývající se zpracováním ropy mají obavu z nástupu elektromobility. Například Royal Dutch Shell koupí nizozemskou firmu NewMotion, která provozuje jednu z největších sítí dobíjecích stanic v Evropě.

Shell vstoupí do segmentu elektrické mobility poprvé. NewMotion provozuje víc než třicet tisíc dobíjecích míst v Nizozemsku, Německu, Francii a Británii. Její stanice najdete i u soukromých domů a v sídlech firem.

Shell tvrdí, že se připravuje na dny, kdy se poptávka po ropě začne snižovat. Generální ředitel společnosti Shell Ben van Beurden zdůraznil, že firma udělá maximum, aby zůstala konkurenceschopná i ve světě, který bude získávat více energie z obnovitelných zdrojů a méně z ropy.

Čtvrtina aut na elektřinu

Shell se připravuje na elektromobilitu

Shell tak reaguje na odhady, podle kterých by poptávka po elektrických autech měla v příštím desetiletí prudce růst. Banka Morgan Stanley odhaduje, že západní Evropa bude do roku 2030 potřebovat jeden až tři miliony veřejných dobíjecích stanic. V současnosti je jich v regionu necelých sto tisíc. Shell odhaduje, že do roku 2040 bude zhruba čtvrtina aut na světě jezdit na elektřinu.

BP chce mít nabíječky u čerpacích stanic

Mezi ropnými společnostmi se začíná zvyšovat nervozita kvůli možnému dopadu elektrifikace dopravy na jejich aktivity. Konkurenční BP v srpnu uvedla, že jedná s výrobci elektrických aut o možnosti, že by nabídla dobíjení elektrických vozů na svých čerpacích stanicích.