V New Yorku budou brzy jezdit robotická auta

Autonomní vozy už začátkem roku začnou v testovacím provozu jezdit na území Manhatnu. Oznámila to firma Cruise Automation, která je dceřinou společností automobilky General Motors pro samořiditelné vozy.

Samořiditelný Bolt bude brázdit Manhatan

Jak upozornil server CNN, testování aut bez řidiče v New Yorku do nedávna bránilo státní nařízení, podle kterého museli mít řidiči stále alespoň jednu ruku na volantu. V květnu ale guvernér státu New York Andrew Cuomo oznámil, že zahájí roční pilotní program, který umožní testy autonomních aut na veřejných komunikacích. Společnost Cruise Automation, která poté zažádala o povolení, je podle mluvčí guvernéra na dobré cestě ke splnění podmínek.

Zástupci New Yorku se zlobí

Interiér autononmího Chveroletu Bolt bude upraven

Firma zveřejnila, že upravené elektromobily Chevrolet Bolt bude už od začátku roku 2018 testovat na Manhattanu na území o rozloze třinácti kilometrů čtverečních. To se ale nelíbí zástupcům města. „Nebyli jsme o tomto záměru dostatečně informováni, nikdo to s námi nekonzultoval,“ řekl deníku The New York Times mluvčí newyorského starosty Billa de Blasia. Úřad guvernéra ale tvrdí, že s městem o tématu jednal od srpna. „Máme vážné výhrady kvůli bezpečnosti. Samozřejmě bychom rádi dostali detaily, než budou auta na ulicích,“ dodal mluvčí města Eric Phillips.

Robotickými auty proti nehodovosti

CNN připomněla, že politici po celých Spojených státech připravují zázemí pro uvedení technologie samořídících vozů kvůli vyšší bezpečnosti na silnicích.  Příčinou autonehod totiž v drtivé většině případů bývá lidské pochybení. Ve Spojených státech v roce 2016 při dopravních nehodách zemřelo víc než 37 000 lidí.