Tesla bude mít v Číně vlastní továrnu

Americký výrobce elektromobilů Tesla bude vyrábět auta i v Číně. Podle dohody o výstavbě vlastního výrobního závodu v Šanghaji se stane první zahraniční automobilkou, která bude mít na území Číny továrnu stoprocentně ve svém vlastnictví.

Tesla Model 3

Závod Tesly bude podle listu The Wall Street Journal v zóně volného obchodu. To ale znamená, že dodávky budou nejspíš podléhat vysokým clům. To je asi důvod, proč Číňané kývli na budování fabriky ve výlučném vlastnictví Tesly.  Dosud totiž Čína zahraničním automobilkám povolovala vyrábět na svém území auta jen v rámci společných podniků s domácími partnery.

Vysoké clo – nižší cena

Tesla model S

Výroba v šanghajské zóně volného obchodu, která vznikla v roce 2013, bude znamenat dovozní clo 25 procent. Tesle se to ale vyplatí, protože jí klesnou náklady díky blízkosti k dodavatelům i novým zákazníkům. Výroba přímo v Číně přinese snížení cen elektromobilů Tesla na tamním trhu, kde jsou teď o polovinu dražší než elektromobily čínských automobilek. Ty pokrývají 95 procent domácího trhu s elektromobily. I tak je Čína je po Spojených státech pro Teslu druhým největším trhem.