LG postaví v Polsku obří továrnu na autobaterie

Jihokorejská společnost LG Chem otevře v roce 2018 v Polsku největší továrnu na výrobu lithium-iontových baterií pro elektrická auta v Evropě. Závod bude mít kapacitu 100 000 baterií ročně.

Továrna, která zaměstná okolo dva a půl tisíce lidí, vyroste nedaleko Vratislavi. Světové automobilky plánují v příštích letech masovou výrobu nových elektrických modelů. Evropa ale nemá závody na výrobu baterií a musí je dovážet hlavně z Číny a Jižní Koreje.

Baterie pro Volkswagen?

Logo LG Chem

V závodě se budou vyrábět baterie s vysokým výkonem, které na jedno dobití mají být schopné ujet přes tři sta kilometrů. Součástí továrny má být i výzkumné a vývojové centrum. Vratislav je 190 kilometrů od hranic s Německem, které je domovem největší evropské automobilky Volkswagen. Ta plánuje do roku 2025 vyrábět ročně tři miliony elektrických vozů. LG Chem ale neuvedla, jakým značkám bude baterie dodávat. Jen zveřejnila informací, že mezi jejími zákazníky budou známé automobilky.

Evropský boom továren na baterie

Bateriová soustava pro elektromobil Chevrolet Spark

Podle agentury Reuters chce firma zatím dovážet Lithium a další suroviny z Koreje, později má v úmyslu najít polského dodavatele. Polský závod LG Chem ale nejspíš nezůstane největším závodem příliš dlouhou dobu. Bývalý manažer automobilky Tesla plánuje výstavbu závodu na baterie ve Švédsku. Další evropský závod plánuje také přímo automobilka Tesla, zatím ale nezveřejnila kde.