Sto miliónů korun pro ECO auta v krajích

O dotaci na auta s alternativním pohonem včetně plynových mohou zájemci v České republice žádat od 1. listopadu do 27. září příštího roku. Podpora se týká obcí, krajů a jejich příspěvkových organizací. Ministerstvo životního prostředí má připraveno dotace ve výši 100 milionů korun.

Plnící stanice CNG Bonett Náchod

Peníze mají podpořit nákup elektromobilů, aut s hybridním pohonem nebo na plyn. Částka, o kterou mohou obce a kraje žádat, se liší podle typu vozu. Pohybuje se od padesáti tisíc korun do jednoho milionu. Pro osobní auta je určeno až 250 000 korun v případě elektromobilu. U plug-in hybridu činí dotace 200 000, u aut na stlačený zemní plyn (CNG) 50 000 korun.

Na minibus milionová dotace

Příspěvek se dá využít i na nákup nákladních aut, minibusů i motorek. Částka se opět liší podle typu vozidla. Nejvyšší je u minibusu do 7,5 tuny s výší milion korun. Výzva byly vypsaná jako nesoutěžní, takže na dotaci dosáhnou všichni, kteří splní dané podmínky, než bude vyčerpána celková částka 100 milionů korun. Příspěvek mohou žadatelé zkombinovat se zvýhodněnou půjčkou od Státního fondu životního prostředí. Pro obce a kraje je bezúročná, pro společnosti s většinovým podílem obce je stanovený roční úrok jedno procento.

Dotace i s půjčkou s nulovým úrokem

Elektromobily u nové rychlonabíjecí stanice Lidl na Barrandově

Ministerstvo už jednou podobnou výzvu vypsalo. Vyhovělo tehdy 143 žadatelům a podpořilo nákup 265 aut za 40 milionů korun. Většinou to byly elektromobily. V nové výzvě je několik změn. Zvýšil se například příspěvek právě na osobní elektromobily, novinkou je také podpora plně hybridních vozů. „Nově je možné nákup ekologických vozidel hradit prostřednictvím operativního leasingu nebo i půjčky ze Státního fondu životního prostředí ČR s nulovým úrokem,“ upozornil ministr Richard Brabec.