V EU významně stoupají prodeje ekologických aut

Podíl nových vozů na alternativní pohon v Evropě dosáhl ve třetím čtvrtletí šesti procent. Pět největších evropských trhů při tom zaznamenalo dvojciferný růst prodejů ekoaut.

Hybridní auta kombinují spalovací motor a elektropohon

Prodej aut na alternativní pohon, tedy hlavně hybridů a elektromobilů, se v Evropě ve třetím čtvrtletí zvýšil o víc než polovinu na 211 635 vozů. Elektromobily měly podíl 1,6 procenta. Evropská asociace výrobců aut ACEA zároveň oznámila, že pět největších trhů se může pochlubit dvojciferným růstem prodejů. Registrace aut na alternativní pohon se téměř zdvojnásobily ve Španělsku a v Německu, v Británii a Francii rostl prodej o polovinu a v Itálii o třetinu.

V ČR skoro poloviční nárůst

Česká republika je v Evropské unii s růstem o 48 procent na 1746 prodaných ekologických aut na 15. místě. Za leden až září se v tuzemsku prodalo 5318 vozů na alternativní pohon.

Tlak na snížení emisí v Evropě

Emise skleníkových plynů u nových aut klesají

Evropská komise zveřejnila návrh, aby nové osobní automobily a dodávky v Evropské unii měly v roce 2030 o 30 procent nižší emise než v roce 2021. Součástí návrhu jsou také pobídky, které by měly evropské výrobce automobilů posunout k vyšší výrobě bezuhlíkových či nízkouhlíkových aut, hlavně elektromobily. Návrh je součástí záměru zajistit redukci emisí skleníkových plynů v EU do roku 2030 nejméně o 40 procent, jak se unie zavázala v Pařížské klimatické dohodě.