Projekt Hesla: První Tesla Model S na vodík

Americká Tesla přitáhla k elektromobilům tisíce zákazníků. Nizozemská společnost Holthausen Group chtěla zvýšit dojezd jejího úspěšného luxusního Modelu S. A tak do něj zastavěla vodíkový pohon.

Tesla Model S

Vodíková ojetina

Firma pojmenovala testovací projekt Hesla. Dárcovský elektromobil byl ojetý Model S. Instalací vodíkového pohonu dosáhl úpravce zhruba dvojnásobného dojezdu. Řidič auta může i nadále využívat infrastrukturu nabíjecích stanic.

Ředitel společnosti a unikátní Model S

Zabudovat do auta funkční zdroj alternativní energie byl pro mechaniky velmi těžký úkol. Tesla totiž nechtěla přijímat „palivo“ z externího zdroje. Jeden z inženýrů celou operaci pojmenoval „velké bludiště“. Vodíkový pohon mnozí označují za palivo budoucnosti.

Nizozemská společnost zabudovala do Tesly vodíkový pohon

Tisíc efektivních kilometrů

Hesla má nyní dva hlavní zdroje energie. Palubní baterie a vodíkové nádrže. Vodík je přečerpáván do palivových článků. To zajišťuje efektivní dobíjení baterií. Elektřina vystačí až na 1000 kilometrů. Nevýhodou je minimální síť vodíkových stanic. Ve Spojených státech mají 39 čerpaček. U nás najdete jen jednu.

Hesla na nabíječce

Problematická cena

Přestavba stojí v přepočtu přes 1,2 milionu korun. Pokud si objednáte Model S P100D s nejvyšší kapacitou baterií, zaplatíte za Heslu přes 4,5 milionu korun. Náklady na vodíkový pohon by se však měly v příštím desetiletí snížit.

Úpravce stále pracuje na zdokonalování prototypu. Více informací bychom se od něj měli dozvědět za pár měsíců.

Jan Majurník

Jako jediný důstojný dopravní prostředek uznává automobil jakéhokoliv druhu. Už od získání řidičského průkazu se začal podílet na tvorbě článků a videí s motoristickou tématikou. Miluje alternativní pohony, elektromobily, pickupy, nejmodernější asistenční systémy a cestování po Evropě v různých autech. Jeho specialitou jsou i domácí ruské vozy a různé speciály do extrémních podmínek.

Jan Majurník has 124 posts and counting. See all posts by Jan Majurník