Stella Vie: Nejefektivnější rodinné auto na světě

Nizozemský spolek Solar Team Eindhoven představil světu futuristický koncept na solární pohon. Výrobce tvrdí, že jde o nejefektivnější rodinné auto na světě. Stella Vie totiž ujede díky slunci až 1000 km.

Střechu pokrývají solární panely

Důmyslné využití energie

Design karoserie výrobce podřídil nízkému odporu vzduchu. Přepracovaný model Vie aerodynamicky překonal svého předchůdce Lux o devět procent. Ačkoli má nejnovější Stella menší baterii i solární panel, nabídne za slunného dne dojezd až 1000 km. Přebytečnou energií můžete zásobit dům nebo ji poslat zpátky do sítě. Inteligentní nabíječka řídí nabíjení i vybíjení podle ceny a uživatelského nastavení. Stav baterie může majitel sledovat díky chytrému termostatu.

Chytrý solární pohon

Vestavěný solární navigátor zohledňuje nadmořskou výšku a najde nejefektivnější trasu. Palubní počítač navíc ukáže úsporu oproti běžnému autu. Když s modelem Vie přijedete do cíle, pomůže vám zaparkovat. Pomocí předpovědi počasí, výškové a parkovací mapy najde místo s nejvyšší sluneční energií.

 

Vie využívá technologii V2X. Ta pomáhá řidiči předvídat a tím jezdit efektivněji. Integrované vnitřní osvětlení se mění v závislosti na stylu jízdy. Solární auto tak varuje řidiče, pokud zbytečně brzdí nebo příliš zrychluje.

Auto pro každodenní život

Futuristické solární vozítko nabídne pět míst k sezení. Vie znamená francouzsky život. Podle výrobce je auto vhodné pro každodenní používání. Velké dveře a madla usnadní nastupování. Sedadla uvnitř byla navržena s důrazem na ergonomii. Ovládací prvky jednoduchého interiéru zase navrhli designéři pro intuitivní ovládání. Efektivitu modelu Vie navíc potvrzuje mnoho vyhraných solárních soutěží.

Foto: TU Eindhoven, Bart van Overbeeke

Jan Majurník

Jako jediný důstojný dopravní prostředek uznává automobil jakéhokoliv druhu. Už od získání řidičského průkazu se začal podílet na tvorbě článků a videí s motoristickou tématikou. Miluje alternativní pohony, elektromobily, pickupy, nejmodernější asistenční systémy a cestování po Evropě v různých autech. Jeho specialitou jsou i domácí ruské vozy a různé speciály do extrémních podmínek.

Jan Majurník has 124 posts and counting. See all posts by Jan Majurník