Do roku 2021 přibyde v ČR 125 rychlodobíjecích stanic

Do čtyř let se majitelé elektromobilů v Česku dočkají nových dobíjecích stanic za 130 milionů korun. Jejich vybudování podpoří Ministerstvo dopravy z evropských prostředků z Operačního programu Doprava.

Nabíjení na rychlonabíječce zabere 20 minut

Výzvu Ministerstvo dopravy vyhlásilo 13. listopadu. Konečný termín pro předložení žádostí bude 4. května 2018. O dotaci se mohou ucházet žadatelé, kteří už na území členských států EU provozují alespoň 10 veřejně přístupných dobíjecích stanic a kteří předloží komplexní projekt na vybudování 125 rychlodobíjecích stanic rovnoměrně umístěných po celém území České republiky. Maximální míra podpory může v této výzvě dosáhnout až 70 %.

„Z předložených žádostí vybereme jeden projekt, který nejlépe splní požadovaná kritéria. Rozhodovat bude zejména hospodárnost a připravenost projektu“, vysvětluje ministr dopravy Dan Ťok.

Pět set nabíječek pro auta do roku 2023

Další tři výzvy zaměřené na vybudování páteřní sítě rychlodobíjecích stanic budou vyhlášeny v průběhu příštích tří let. Celkem by nejpozději do konce roku 2023 mělo vzniknout 500 rychlodobíjecích stanic. Splněn tak má být cíl stanovený v Národním akčním plánu čisté mobility, který byl schválen vládou v listopadu 2015.

Podpora i pro CNG, LNG i vodík

Značka Plnící stanice CNG

Kromě rychlodobíjecích stanic pro elektromobily chce Ministerstvo dopravy podpořit také výstavbu běžných dobíjecích stanic. S vyhlášením výzvy počítá začátkem příštího roku. V průběhu jara je pak v plánu ještě vyhlášení výzev na podporu výstavby plnících stanic na CNG, LNG a vodík. Celkem má resort dopravy pro tento dotační program vyčleněno 1,2 miliardy korun.

 

 

 

 

Podrobnosti o podmínkách podpory najdete zde: http://web.opd.cz/vyzva-30

Zdroj: tisková zpráva Ministerstva dopravy ČR