Jsou elektromobily opravdu „zelenější“ než diesely?

Svět se pře, jestli jsou elektromobily opravdu ekologickou verzí běžných aut. Řada lidí totiž tvrdí, že vzhledem ke složitější výrobě a následné produkci energie, zatěžuje elektromobil životní prostředí podobně jako auto s dieselovým motorem. Pravdu zjišťovala nezávislá organizace Transport&Environment (T&E), která si nechala vypracovat odbornou studii od bruselské univerzity VUB.

O kolik je elektromobil ekologičtější?

Výzkum bruselské univerzity porovnával emise, které se produkují během celého životního cyklu elektromobilu a dieselového auta. V potaz se braly emise vytvářené při jízdě i při výrobě. Nikoho zřejmě nepřekvapí, že v zemích s vysokým podílem „zelené“ energie z obnovitelných zdrojů je elektromobil ekologicky nenáročný. Zajímavé jsou ale výsledky v zemích, ve kterých nešetrné elektrárny (hlavně uhelné) produkují nejvyšší množství skleníkových plynů. I tam totiž elektromobily nad diesely vítězí. Výzkum ukázal, že v případě „nejšpinavějšího“ Polska vyprodukuje elektricky poháněný vůz během svého života o 25% méně emisí než auto s dieselovým motorem. V kontrastu k tomu je ve Švédsku rozdíl neskutečných 85%. České republice se studie nevěnovala. Podle T&E se postupem času dá očekávat další zlepšení v souvislosti s technologickým pokrokem v oblasti baterií a jejich možném opětovném použití.

Výzkum ukázal, o kolik jsou elektromobily šetrnější než diesely

Lithia i kobaltu je dostatek

Dalším argumentem proti elektromobilům bývá náročná výroba baterií, konkrétně velká spotřeba lithia a kobaltu. Podle dalšího výzkumu T&E se ale nestane, že by nedostatek těchto kovů zpomalil rychlý rozvoj elektromobility. Zásoby lithia by podle organizace měly vydržet dalších 185 let. Yoann Le Petit z Transport&Environment to komentovala slovy: „Revoluce elektrických vozidel povede k rychlému nárůstu poptávky po lithiu a kobaltu. Při dostatečných investicích do nových dolů nebudou žádné problémy s dodávkou potřebného množství materiálů. Dbát se ale musí na to, aby těžba byla udržitelná. “