Tesla konečně představila elektrický tahač Semi

Americká Tesla ukázala prototyp elektrického tahače Semi. Po deseti letech, ve kterých vyráběla osobní elektromobily a solární panely, firma vstupuje do nového segmentu.

Tahač Tesla Semi má futuristický tvar

Semi, který na sebe nechal dlouho čekat, podle výrobce zvládne ujet na plné baterie 643 kilometrů při maximálním zatížení a dálniční rychlosti. Šéf automobilky Elon Musk slibuje nabití baterií za 30 minut. Kamiony s dieselovým motorem zpravidla ujedou na jednu nádrž zhruba dvojnásobnou vzdálenost. (podle spotřeby a velikosti nádrží) Novinka má mít provoz o 20 procent úspornější než současné naftové kamiony.

 

 

Cena nového nákladního vozu na představení z Muskových úst nezazněla. Prozradil ale, že samotný tahač zrychluje z nuly na 96 kilometrů v hodině za pět sekund, s nákladem to má zvládnout za 20 sekund. Tahač uveze návěs s nákladem o váze těsně nad 36 tisíci kilogramy.

Místo palubní desky tablety

Kabina nového tahače je kratší, než bývá u kamiónů obvyklé. I tak je interiér prostorný s netradičním umístěním sedadla řidiče uprostřed kabiny. Kolem řidiče napravo i nalevo umístili konstruktéři velkou dotykovou obrazovku.

Jednoduchý interiér Tesly Semi s tablety u volantu

Tahač Tesla Semi, který pohání čtyři elektromotory, má akumulátory schované v podvozku. Do výbavy dostal poloautonomní systém řízení, který známe z osobních vozů značky Tesla. Zvládne tedy bez zásahu řidiče udržet vůz v jízdním pruhu, jet stanovenou rychlostí a zpomalovat podle situace na silnici nebo dálnici. Místo bočních zpětných zrcátek má kvůli snížení odporu vzduchu kamery. Výroba nového tahače Tesla má být podle Elona Muska zahájena v roce 2019.