Toyota současné elektromobilitě nevěří, ale vyvíjí

Podle japonské automobilky Toyota nejsou elektromobily na technické úrovni, která by odpovídala jejich masové výrobě. V rozhovoru pro německý časopis Spiegel to řekl předseda správní rady Toyoty Motor Takeši Učijamada.

Baterie pro elektromobil

Toyota podle Učijamady vyvíjí nový typ baterie, která dokáže uložit víc energie a bude ji možné nabít mnohem rychleji než současné typy. „Tato technologie bude znamenat velký posun ve vývoji. Ale bude to chtít ještě čas. Masovou výrobu očekáváme do čtyř až pěti let. Současné bateriemi poháněné vozy s dlouhým dojezdem jsou velmi drahé a trvá dlouho, než se dobijí,“ uvedl pro Spigel Učijamada. „Takové vozy se do našeho programu nehodí.“

Tesla není pro Toyotu vzor

Toyota Auris Hybrid

Učijamada také řekl, že amerického průkopníka ve výrobě elektrických vozů Teslu nepovažuje za vzor pro kopírování. Ostatně, Toyota se právě s Teslou nerozešla při spolupráci na elektrických vozech v dobrém. Japonská automobilka v září založila s partnerskou firmou Mazda Motor podnik na vývoj technologií elektrických vozů. Obě automobilky zaostávají za dalšími konkurenty, protože nemají na trhu plně elektrický vůz. Toyota je průkopníkem a lídrem kategorie hybridních aut kombinujících spalovací motor a elektromotor.

Pro Indii spolupráce se Suzuki

Vlajková loď značky Suzuki v segmentu malých vozů model Swift

Toyota a Suzuki Motor v tomto týdnu oznámily, že se dohodly na spolupráci při prodeji elektrických vozů v Indii od roku 2020. Partnerství má pomoci Toyotě při expanzi na indickém trhu, kde řidiči dávají přednost dostupným kompaktním vozům, ve kterých vyniká Suzuki. Tato automobilka by měla při spolupráci získat inovace Toyoty v oblasti automatizovaného řízení, umělé inteligence a nízkoemisních vozů. Podle agentury Reuters bude Suzuki vyrábět elektrické vozy a některé dodávat Toyotě. Ta bude v projektu poskytovat technickou podporu.