Na Slovensku není o dotace na elektromobily velký zájem

Slovensko se rozhodlo prodloužit program dotací na nákup elektromobilů a hybridních vozů. Po roce od jeho zahájení je totiž vyčerpána jen necelá polovina rozpočtu.

Volič čistě elektrického pohonu

Stát a svaz automobilového průmyslu loni vyčlenily na podporu nákupu elektromobilů na Slovensku v přepočtu 133 milionů korun. Rozpočet by měl vystačit na dotace pro víc než tisícovku ekologických aut. Podle ČTK zájemci o dotace ale zatím přihlásili do programu asi 460 vozidel, tedy necelou polovinu plánovaného počtu. A ve většině případů šlo o firmy.

Dotace až do poloviny roku 2018

Proto prezident svazu automobilového průmyslu Slovenska Juraj Sinay oznámil pokračování projektu i v příštím roce. „Akce bude pokračovat, těší nás to. Bude podepsán dodatek k původní smlouvě,“ řekl Sinay. Projekt, který měl původně skončit v závěru letošního roku, bude prodloužen do konce června 2018.

Příspěvek na elektroauto s odkladem

Elektromobilita je budocnost

Příspěvek na nové auto s čistě elektrickým pohonem je na Slovensku v přepočtu 127 500 korun, u plug-in hybridů 76 500 korun. Dotaci ale žadatelé nedostanou hned, ale v průběhu zhruba dvou let od registrace vozu.

Slovensko je v přepočtu na obyvatele největším výrobcem aut na světě. Elektromobily tam vyrábí Volkswagen, konkrétně malý městský model e-up!. Elektrická auta bude v závodě v Trnavě vyrábět také francouzská automobilka PSA.