Tahač Tesla Semi má spálit proud pro 4000 domácností

O nedávno představeném elektrickém tahači Tesla Semi se zase mluví. Jak napsal list Financial Times, tahač spotřebuje na jedno nabití stejné množství energie jako téměř čtyři tisíce domácností.

Prototyp Tesla Semi přijíždí

S výpočtem přišla renomovaná poradenská firma Aurora Energy Research. Financial Times v tom vidí zpochybnění životaschopnosti celého projektu. Nákladní auto Semi podle Tesly může po půl hodině dobíjení u jejích megadobíjecích stanic ujet 643 kilometrů. Šéf poradenské firmy Aurora Energy Research John Feddersen na tiskové konferenci v Londýně řekl: „Na takové nabití bude potřebovat zhruba 1600 kilowattů, tedy spotřebu tří až čtyř tisíc domácností.“ Firmu založila v roce 2013 skupina profesorů Oxfordské univerzity.

Mluvil Musk pravdu?

Řidič v Semi sedí uprostřed

John Feddersen zároveň upozornil na nutnost širší diskuse o infrastruktuře potřebné pro masový rozvoj elektromobilů. „Existují chytré i hloupé způsoby, jak tyto kapacity začlenit do systému, každopádně plná elektrifikace silniční dopravy bude potřebovat velké množství nové infrastruktury,“ upozornil v rozhovoru pro Financial Times. Další odborníci se pozastavují nad tím, že nabití kamionu za půl hodiny vyžaduje technologii, jaká v současné době neexistuje. Nejrychlejší moderní dobíjecí stanice mají totiž výkon jen přibližně 450 kilowattů.

Tesla mlčí

Tesla odmítla tyto výroky komentovat. Americká automobilka má v plánu dodávat na trh elektrické tahače od roku 2019. Termín pro instalace megadobíjecích stanic ale nezveřejnila.