PSA vyvine elektromotor s japonským Nidecem

Francouzská automobilka PSA a japonský koncern Nidec budou společně vyvíjet elektromotor. Vyrábět se bude ve Francii, firmy do projektu investují 200 milionů eur (přibližně 5,1 miliardy Kč). Elektromotory budou určeny pro vozy Opel a Vauxhall, které už patří do koncernu PSA.

Pod PSA patří kromě Peugeotu a Citroënu i Opel

 

Jak uvedla agentura Reuters, PSA a Nidec si ve společném podniku podrží 50 procent. Japonci se do něj zapojí prostřednictvím své dceřiné firmy Nidec Leroy-Somer. Jde o francouzskou společnost na výrobu elektromotorů, kterou Nidec koupil letos v únoru.

Partneři očekávají, že trh s elektromotory by se měl v roce 2030 zdvojnásobit na 45 miliard eur (asi 1,2 bilionu Kč). Sídlo bude mít nová firma poblíž Paříže v Carrières-sous-Poissy.

PSA chce od GM zpět část ceny za Opel

Skupina PSA, která vyrábí automobily Peugeot a Citroën, převzala německou automobilku Opel a sesterskou britskou Vauxhall v létě od amerického koncernu General Motors (GM) za 1,3 miliardy eur (asi 33,3 miliardy Kč). Francouzský výrobce teď ale chce zpět zhruba polovinu této částky. Důvodem jsou podle Reuters problémy Opelu s plněním nových limitů pro emise oxidu uhličitého.

Peugeot ION

Koncern PSA měl před převzetím značky Opel obdržet zavádějící informace ohledně její strategie pro snižování emisí. Francouzská automobilka uvedla, že bude muset převést modely Opelu na své technologie s nižší spotřebou rychleji, než původně plánovala. Chce tak snížit emise oxidu uhličitého před postupným zavedením nových emisních limitů v Evropské unii v letech 2020 a 2021.

Mluvčí GM David Caldwell se k otázkám ohledně finančního požadavku PSA a obvinění z poskytnutí zavádějících informací odmítl agentuře Reuters vyjádřit. Situaci odmítl komentovat i mluvčí PSA Bertrand Blaise.