Volkswagen Moia – Ubere, třes se!

Každá automobilka má své etalony na trhu. Mazda vyrábí úžasný sporťák MX-5. Toyota je pionýrem v oblasti hybridních pohonů. Americká Tesla stojí za vzrušujícím elektromobilem Modelem S. A Volkswagen má diesel. Nebo ne?

Budoucnost carsharingu podle VW

Sdílení na dosah ruky

Seznamte se s novým oddělením automobilky VW. Jmenuje se Moia a stejný název nese jejich prototyp. Jde o elektrickou dodávku určenou pro službu sdílení aut. Nový projekt má také konkurovat stále rostoucímu Uberu.

Elektrifikovaný transportér

Od října roku 2017 hostil německý Hannover testy carsharingu s modely T6 Multivan. Koncept Moia je však prvním autem navrženým speciálně pro sdílení. Koncem roku 2018 začne Volkswagen testovat první kusy v praxi.

Doposud testoval VW carsharing s modely T6

„V roce 2018 budeme připraveni zahájit mezinárodní koncepci sdílení aut a podniknout první kroky k dosažení našeho cíle, kterým je snížení počtu vozů ve velkých městech Evropy a USA do roku 2025 o jeden milion,“ uvedl Ole Harms, výkonný ředitel společnosti Moia.

Rychlý vývoj kupředu

Moia ujede na jedno nabití až 300 kilometrů. Auto bude pravděpodobně využívat elektromobilní platformu MEB. Ta bude základem pro všechny osobní a užitkové Volkswageny na elektřinu s tímto dojezdem. Vývoj jde rychle dopředu. Výrobci zabralo postavit kompletní prototyp pouhých 10 měsíců.

Už letos VW nasadí prototypy do akce

Uvnitř elektrického transportéru je šest míst k sezení a dostatek prostoru. Každý pasažér má svůj vlastní USB port pro nabíjení. Moia nabídne i Wi-Fi připojení.

„Auto zajistí absolutní pohodlí a je zásadním dílem naší carsharingové služby,“ řekl Robert Henrich, hlavní projektový manažer projektu Moia.

Auto bylo vyrobeno za účelem sdílení

Ekologické puzzle

Automobilka při vývoji oslovila několik skupin potenciálních uživatelů. Lidé různých věkových skupin po testování poskytli výrobci zpětnou vazbu. „Mnoho nápadů z těchto testů šlo přímo do vývoje automobilu. Pracujeme také na dalších verzích,“ dodal Henrich.

Elektrická dodávka je posledním dílem skládačky ekologického systému Moia. Ten zahrnuje také aplikaci pro chytré telefony. Díky ní vyřešíte prakticky všechny úkony – od objednání jízdy až po její zaplacení.

Vše vyřešíte pomocí aplikace

Jan Majurník

Jako jediný důstojný dopravní prostředek uznává automobil jakéhokoliv druhu. Už od získání řidičského průkazu se začal podílet na tvorbě článků a videí s motoristickou tématikou. Miluje alternativní pohony, elektromobily, pickupy, nejmodernější asistenční systémy a cestování po Evropě v různých autech. Jeho specialitou jsou i domácí ruské vozy a různé speciály do extrémních podmínek.

Jan Majurník has 126 posts and counting. See all posts by Jan Majurník